1
Shares
Pinterest Google+

Nie ważne ile masz, ale jak bardzo potrafisz to doceniać, bo w końcu biednym nie jest ten kto ma mało, ale ten kto potrzebuje więcej. Nie ważne też jak widzą Ciebie inni, ale kim jesteś kiedy spoglądasz na swoje życie. Dlatego każdego dnia ciesz się, tym co osiągnąłeś i zadbaj o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne.Wiem, wiem – blog sportowy, ale zaczynam bardziej podchodzić do tego kompleksowo – ukierunkowywać całość na zdrowy tryb życia. W końcu nie tylko aktywność fizyczna i nie tylko odpowiednie odżywianie wpływa na nasze samopoczucie, ale w dużej mierze też nastawienie psychiczne. Żebyśmy dobrze funkcjonowali, wszystko w nas musi się połączy i stworzyć doskonale działającą maszynę jaką chcemy być. Oczywiście mówi się, że w zdrowym ciele zdrowy duch, ale kiedy tego ducha nie ma, to nie mam też ochoty na to, żeby wyjść na trening, zdrowo gotować, czy zadbać o to jak wyglądam. Może zatruwać mnie smog i spaliny, mogę wrzucać w siebie śmieciowe jedzenie i popijać to litrami coli, ale najbardziej zatruwają złe myśli.

W głowie pojawia się toksyna, a stamtąd jak zaraza rozchodzi się po wszystkich komórkach zmieniając postrzegany świat w szaro czarny kocioł trosk. Te troski to pragnienie, pożądanie, zazdrość i chęć posiadania – negatywne uczucia w których można zatracić siebie, wypaczyć obraz tego, co faktycznie jest nam niezbędne do szczęścia. Bo sąsiad kupił nowy samochód, bo kolega z pracy ma nowy telewizor, bo Mariola spod ósemki zrobiła full wypas remont. No to niech mają. Na zdrowie. Ja patrzę tylko na to, co samemu zdobyłem, bez rozglądania się po innych i chorowania na manię zakupów i posiadania.

CIESZ SIĘ ZDROWIE PSYCHICZNE

Chociaż chwilowa euforia z dokonanych zakupów potrafi poprawić humor, to w większości wydawanie kasy szczęścia nie daje, bo wciąż chce się czegoś więcej. Reklamy pokazują nowsze modele samochodów, elektroniki, a technologia i design zmieniają się w tempie rozpędzonego Pendolino. I mimo, że ktoś może mieć dużo, pozornie pięknie poukładane życie, nagle dopada go depresja albo załamanie nerwowe, bo wciąż potrzebuje czegoś więcej. Jak dla mnie, to wynika z tego, że coś czego pragnę, po zakupie traci na wartości jakieś 60-70% i już nie potrafię docenić, że to mam, że tyle czekałem zanim mogłem sobie to kupić. Teraz chce coś nowego. Uzależnienie od kupowania i posiadania nowości, bez racjonalnego przemyślenia, czy to co widzę w reklamie faktycznie jest mi potrzebne. Przecież to potrafi rozchwiać emocje jak u pokerzysty szybującego na wygranych i nagle spadającego do piekła po spektakularnej porażce. 

Myślę, że wszystko czego potrzeba, żeby być zdrowym psychicznie, to nie opierać wyceny siebie na podstawie tego, co się posiada i zmienić nastawienie, cieszyć się z tego, co już się ma i osiągnęło. Potrafić podziękować za to czym się dysponuje, w głębi siebie czuć się bogatym, żyć myślą o tym co posiadam, a nie tym co chce mieć. Posiadanie nie daje szczęścia, zazdrość nie jest zdrową motywacją do działania, a pragnienia powinny być bardziej celem niż chwilową zachcianką.

http://go.pl.bbelements.com/please/code?j-23641.1.24.1.0.0._blank
Previous post

Kłamca - Jak wykryć kłamstwo z mimiki twarzy i gestów

Next post

Roladki ze schabu faszerowane pesto i clafoutis z sosem pomidorowo-oliwkowym

5 komentarzy

 1. fitdevangel
  24 marca 2015 at 09:02 — Odpowiedz

  Pięknie napisane! Wszelkie zmiany powinno zaczynać się od swojego nastawienia do świata. Nie będziesz całkowicie zdrowy jeśli będziesz miał czarne myśli 🙂 Optymizm i kształtowanie umysłu przede wszystkim dopiero potem praca nad sylwetką 😛
  fitdevangel ostatnio opublikował…PRZEPIS NA ZDROWE SPAGHETTI, CZYLI PIERWSZY ODCINEK DRUGIEGO SEZONU – FIT COOK BY ADA!!!My Profile

 2. Algi chamot
  24 marca 2015 at 09:04 — Odpowiedz

  Naprawdę dobry, pożyteczny post ;)!

 3. Paweł
  25 marca 2015 at 13:48 — Odpowiedz

  Niesamowicie prawdziwe i budujące.
  Paweł ostatnio opublikował…Tworzenie marki wydarzenia sportowegoMy Profile

 4. Malgorzata Wrzesińska
  25 marca 2015 at 21:26 — Odpowiedz

  Racja Piotrze – można mieć wiele w opinii innych ludzi ale samemu czuć, że się ma mało 🙂 Wszytko zależy od nas i naszego nastawienia.

  „Posiadanie nie daje szczęścia, zazdrość nie jest zdrową motywacją do działania, a pragnienia powinny być bardziej celem niż chwilową zachcianką.” – bardzo trafne spostrzeżenie – podoba mi się.

  Pozdrawiam serdecznie 🙂
  Malgorzata Wrzesińska ostatnio opublikował…XXII Biegi ŻNIŃSKIE – 12 kwietnia 2015 – z serca Pałuk polecam 🙂My Profile

 5. 25 kwietnia 2015 at 07:53 — Odpowiedz

  Podobnie jak Ty, uważam, że zazdrość, nawet ta ‚pozytywna’, nie jest dobrym uczuciem. Wolałabym posłużyć się terminem motywacja bądź inspiracja. Jeśli już przyglądam się życiu innych ludzi, tym którzy osiągnęli sukces, są wartościowymi osobami, to wtedy odczuwam chęć do działania. Moją pobudką nie jest jednak zazdrość, a chęć rozwoju! 🙂 dobrze jest otaczać się ludźmi, którzy sprawiają, że rośniemy i stajemy się lepsi 🙂

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *