1
Shares
Pinterest Google+

Najważniejsze, najmocniejsze i najbardziej eksploatowane mięśnie podczas zawodów triathlonowych. Dzisiaj ciśniemy mięśnie nóg. Ćwiczenia, które sprawią, że odcinek kolarski będzie dużo szybszy, a nogi na biegu wciąż w dobrej formie.

W tym wpisie 5 ćwiczeń, które wrzucam w swój triathlonowy trening nóg. Seria, która najbardziej rozwija siłę i wytrzymałość mięśni na odcinku kolarskim. W kolejnym będą te, które angażują bardziej mięśnie wykorzystywane w bieganiu, ale prawda jest taka, że oba wpisy się wzajemnie uzupełniają, dlatego nie odmawiaj sobie przyjemności katowania nóg dwa razy w tygodniu. Zasady dotyczące treningu, takie jak ilość serii, powtórzeń, dni treningowe, stosowane obciążenia i właściwa technika wykonywania ćwiczeń, znajduje się we wpisie wprowadzającym – Trening siłowy dla triathlonistów. Plan treningowy. Dla przypomnienia, w poprzednim wpisie tej serii pisałem o 5 ćwiczeniach rozwijających siłę i wytrzymałość mięśni ramion, a całość jest częścią siłowego planu treningowego dla triathlonistów.

1. Przysiad ze sztangą

Podstawowe ćwiczenie w budowaniu siły dolnych partii i własnie od niego rozpoczynamy trening nóg. Zamiast na suwnicy Smitha, ćwicz z wolnym ciężarem, dzięki temu do pracy zaangażujesz więcej włókien mięśniowych. Stopy ustaw na szerokość barków, sztangę oprzyj o kaptury, w ten sposób zmniejszając nacisk na kręgosłup. Wyprostuj plecy i patrz przed siebie. Nie kieruj wzroku i głowy w podłogę. Napnij mięśnie korpusu, wypchnij lekko biodra i powoli zginaj kolana. Są dwie możliwości – jeśli zejdziesz do poziomu w którym uda będą równolegle do podłogi, bardziej zaangażujesz mięśnie ud. Jeśli zejdziesz poniżej tego poziomu, robiąc głęboki przysiad, w większym zakresie zaangażujesz mięśnie pośladkowe. Jak zwykle w dolnej fazie pozostań 2-3 sekundy i zacznij prostować kolana wracając do pozycji początkowej.

trening nóg triathlonisty przysiad

 

trening nóg triathlonisty przysiad

 

http://go.pl.bbelements.com/please/code?j-23641.1.24.1.0.0._blank
Previous post

Trening Ramion Triathlonisty Na Lepsze Pływanie TriS#1

Next post

Nadchodzi Runmageddon Rekrut Poznań

3 komentarze

  1. Iwo Klisz
    6 października 2015 at 22:03 — Odpowiedz

    Gdzieś czytałem, że powinno się ustawiać nogi do przysiadu na taką szerokość jak masz pedały w rowerze, żeby angażować dokładnie te same włókna, które działają podczas odcinka kolarskiego.

    • 8 października 2015 at 07:19 — Odpowiedz

      No właśnie, te same włókna. Pytanie czy chcesz rozwijać te mięśnie, które rozwijasz jeżdżąc na rowerze, czy również wspomagające. Wg mnie trzeba zadbać o jedne i drugie dla lepszej stabilizacji, mniejszej ilości kontuzji i większej wydajności podczas jazdy.

  2. […] tej serii pisałem o 5 ćwiczeniach rozwijających siłę i wytrzymałość mięśni ramion, oraz treningu nóg na odcinek kolarski, a całość jest częścią siłowego planu treningowego dla […]

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *