0
Shares
Pinterest Google+
Joma nie jest firmą dobrze znaną wśród polskich biegaczy. Bardziej znana jest z butów i strojów piłkarskich. Może właśnie dzięki temu buty do biegania w Polsce są w bardzo przystępnych cenach.

Joma jest marką rozpoznawalna w świecie, a z ich produktów korzysta cała reprezentacja Hiszpanii w lekkoatletyce. Pewnie dlatego, że Joma jest firmą Hiszpańską.

Buty Joma Hispalis 312 z wyglądu przypominają kolorową zabawkę. Na pierwszy rzut oka jakby plastikowe, z błyszczącymi elementami, jednak szybko przestaje się je tak postrzegać. Buty są mocne, dobrze usztywnione. Po przejściu na nie z delikatnych butów Kalenji, można było odczuć różnicę w wadze, która dla rozmiaru 43 to około 315 gram. Są po prostu ciężkie. 

Joma Hispalis mają dobrą wentylację, która zapewnia mocna siateczka. Muszę przyznać, że buty mają znakomitą amortyzację, która sprawdza się doskonale zarówno na polnych drogach jak i na kostce brukowej czy asfalcie. Zapewniają komfort na długich trasach i są dobre zarówno do treningów jak i startów w długodystansowych zawodach. Można w nich biegać i latem i zimą (na lodzie się ślizgają, a po śniegu idą normalnie) i w błocie i po piasku. Sprawdzałem dają radę. Przy odpowiedniej pielęgnacji, buty powinny długo i wiernie służyć.

Początki jednak nie były łatwe. Sztywny but nie od razu dopasował się do mojej stopy.
Po pierwsze nie zauważyłem ostatniej dziurki na sznurowadła co nie pozwoliło mi odpowiednio zabezpieczyć stopy przed poruszaniem się jej w bucie. Przez to but niestety obtarł mi pietę.
Stopa musiała zgrać się z butem. Przez pierwszy miesiąc biegania w nowych butach zakładałem dwie skarpetki a między nie kawałek pianki tapicerskiej. Było wygodnie i bez obcierania. Później buty się ułożyły. Proponuję nie trzaskać niczym ciężkim w zapiętki bo to pogorszy sprawę. Można uszkodzić znajdujące się tam wzmocnienie które później będzie się wbijać w pietę.

Trzeba też uważać żeby nie zasznurowywanie butów zbyt mocno. Zaciąganie sznurówek na siłę odczujemy w kolejnych kilometrach w postaci paraliżu stóp. Krew przestanie dopływać, a każdy kolejny krok będzie sprawiał ból. powodował chęć Dalszą drogę mamy ochotę pokonać po kolanach. Buty są wystarczająco dobrze usztywnione, żeby po prostu je zawiązać i śmiało biegać bez obaw o poruszanie się stóp.

Ocena Joma Hispalis 312
Wygląd               8/10 – nie każdy musi lubić kolorowe buty
Amortyzacja      10/10 – bardzo wysoka amortyzacja
Przewiewność     8/10 – dobra ale miałem bardziej przewiewne buty
Wytrzymałość    10/10 – Nie mam nic im do zarzucenia, a już ponad  600 km w nich wybiegane
Dopasowanie      3/10  – niska ocena ze względu na pierwsze tygodnie dopasowywania się butów i sztywny plastik za piętą, który rani stopy.

 

http://go.pl.bbelements.com/please/code?j-23641.1.24.1.0.0._blank
Previous post

Pielęgnacja butów do biegania

Next post

Szosówka Triban 5A

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *