0
Shares
Pinterest Google+

Piłka nożna jest sportem o niesłabnącej popularności. Zarówno młodzi fani futbolówki, jak też nieco starsi, marzą o tym, by w przyszłości zostać następcami Lewandowskiego, Ronaldo, Messiego czy też Dani Alves, zatem… trenują. Kibicowanie przed telewizorem czy nawet obecność na trybunach podczas meczu nie zagwarantuje sławy i miejsca w dobrej drużynie piłkarskiej. Umiejętności, technikę i kondycję nabyć można, tylko ciężko trenując, a do tego potrzebna jest odpowiednia piłka.

Piłki do piłki nożnej dla małych i dużych

Piłka nożna, jak każdy inny sport, rządzi się swoimi prawami. Na boisku obowiązują ściśle ustalone zasady, których nie można łamać. Musi się na nim znajdować odpowiednia ilość zawodników, być wyznaczone linie, gra musi być fair play. Nie bez znaczenia jest też piłka, która została dopuszczona do profesjonalnych rozgrywek, nie jest to wybór przypadkowy.

W amatorskiej grze nie stosuje się wszystkich ustalonych zasad, bardzo często niektóre z nich są w ogóle nie uwzględniane. Dotyczy to m.in. rozmiaru piłki. Nie bez powodu jest ich kilka, ponieważ to jej wielkość i waga decyduje o jej poruszaniu się po boisku. W profesjonalnej grze piłki do piłki nożnej mają rozmiar 5. Jej obwód wynosi 68 a 70 centymetrów, z kolei waga waha się w granicach 415 a 440 gramów. To idealne cechy zapewniające dobre prowadzenie zawodnikom o średnim wzroście. Jest to piłka najbardziej uniwersalna i najczęściej wybierana.

Początkujący młodsi piłkarze powinni wybierać jednak piłki do piłki nożnej nieco mniejsze, w rozmiarze 4. Ich obwód to 64 – 66 centymetrów, natomiast waga 330 – 360 gram. Doskonale sprawdza się podczas długich i wymagających treningów. Jeżeli jednak już kilkuletnie dziecko wykazuje zainteresowanie piłką nożną, najlepszym wyborem dla niego będzie piłka w rozmiarze 3 ważąca 280-320 gram. Mniejsze piłki do piłki nożnej mogą posłużyć starszym osobom do trenowania precyzyjnych kopnięć, dlatego nierzadko wykorzystuje się je do ćwiczeń podczas treningów.

Trójwarstwowa budowa

O trwałości piłki do piłki nożnej decyduje jej budowa. Dobrej jakości składają się z 3 warstw – osłony, poszycia i pęcherza. Dostępne są w Allsports.pl. Wykonane są ze skóry syntetycznej, do ich produkcji wykorzystuje się również poliuretan i PCV. Najbardziej odpornymi na ścieranie są piłki, której główną warstwą jest poliuretan, natomiast powłoka powlekana jest PCV. Nie bez znaczenia jest również ilość łatek, najczęściej stosowanym wzorem jest 12 pięciokątów lub 20 sześciokątów. Panele łączone są różnymi technikami. Najmniej trwałą jest klejenie, cena takich piłek jest też najniższa, jednak nie są one długoletnią inwestycją. Szyte piłki do piłki nożnej to już wyższa jakość i większa odporność na uszkodzenia. Ekskluzywnymi piłkami są te, które szyje się ręcznie, tańszą alternatywą są wyroby szyte maszynowo. W prestiżowych turniejach wykorzystywane są piłki, w których panele łączone są metodą termiczną, ich powierzchnia jest prawie idealnie gładka.

Poszycie w piłkach może składać się z kilku warstw, od jednej do pięciu. Im jest ich więcej, tym większa ich trwałość. Wykonane mogą być z bawełny lub/i poliestru, natomiast niektóre modele dodatkowo uzupełnia się o cienką warstwę pianki, której zadaniem jest amortyzacja sprężystości znajdującego się wewnątrz pęcherza. Pęcherz z kolei to balon, do produkcji którego stosuje się lateks lub butyl. Butylowe cechują się większą skutecznością w utrzymaniu powietrza, co przekłada się na zachowanie twardości na dłużej.

Piłka piłce nierówna, to, jaką wybierzemy, powinno przede wszystkim zależeć od częstotliwości gry, techniki, a także zasobów finansowych. Najbardziej trwałymi i wytrzymałymi piłkami są piłki ze skóry z panelami łączonymi metodą termiczną i butylowym pęcherzem.

http://go.pl.bbelements.com/please/code?j-23641.1.24.1.0.0._blank
Previous post

Super Gwiazda Od Adidas – Kultowe Sneakersy

Next post

Daj Się Ponieść, Lekko, Sportowo z Entuzjazmem Na Wiosnę

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *