0
Shares
Pinterest Google+
Sprzęt rowerowy na triathlon, czyli wszystko co będzie potrzebne do ukończenia odcinka kolarskiego. Jasne, ze można to zrobić po taniości, można też ekstremalnie drogo, ale można też w sposób optymalny. Zobacz co potrzebujesz na pierwszy triathlon.
Ilość sprzętu dostępnego na rynku jest ogromna. W końcu są to trzy dyscypliny sportu, a każda z nich wymaga odpowiedniego wyposażenia. Nie jest to też tani sport, chociaż w miarę jak zagłębiasz się w triathlon, to co wydawało się dużą kwotą do zainwestowania powoli wydaje się kroplą w morzu potrzeb. Najdroższy etap to oczywiście odcinek kolarski i sprzęt rowerowy jaki trzeba zakupić, żeby w miarę przyjemnie te kilometry przebyć. 
W taniej opcji wystarczy jakikolwiek rower i kask, ale uwierz mi, że przejechanie nawet 20 kilometrów na czymkolwiek i później bieg, będzie sporym obciążeniem. Optymalnym rozwiązaniem będzie zwykły rower szosowy, nawet stary, ale odpowiednio przygotowany pod względem technicznym. Rower można pożyczyć, albo kupić za kwotę około 1000 złotych. 

Sprzęt rowerowy na triathlon

ROWER

Podczas zawodów najwięcej czasu spędzisz właśnie na rowerze. Jeślinie masz innego wyjścia możesz jechać na składaku, jeśli masz mtb, to jedź na mtb, ale najbardziej optymalną opcją jest zwykły rower szosowy. Kolarzówka ma niskie opory toszenia, osiągasz wyższe prędkosci i co za tym idzie mniej czasu spędzasz na rowerze, zostawiajac więcej sił na ostatni etap jakim jest bieg. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem dla osób, które mają już jakieś lepsze wyniki czasowe na rowerze będzie rower czasowy, ale ich ceny są dosyć wysokie. Ja na swoje pierwsze zawody kupiłem Btwin Triban 5A i jak na razie jestem zadowolony, chociaż zawsze chciało by się więcej i lepiej. Moje koszty, to 2000 zł rower i dodatki na jakieś 350 zł i wciąż się zwiększają 

KASK 

Kask jest na zawodach obowiązkowy, a jego koszt to 60 złotych w markecie do kilku setek. W zależności czy będzie to zwykły kask szosowy za 250 zł, czy może jakiś areo super profi za 800 złotych. Na początek ważne żeby po prostu był.  

BUTY I PEDAŁY SPD-SL

Pedały SPD czy SPD-SL nie są obowiązkowe, jednak poprawiają „skuteczność” pedałowania. Koszt zakupu pedałów to około 150 złotych, trzeba jednak pamiętać, że niezbędny będzie także zakup specjalnych butów, do tego systemu. Buty triathlonowe to koszt zaczynający się od 450 zł inne SPD można dostać w cenie 200 zł.Jazda w tym systemie wymaga nauki i przyzwyczajenia. Nie da się ukryć, że potrafi być niebezpiecznie.

Buty triathlonowe 

W przeciwieństwie do butów SPD i SPD-SL przystosowane są do łatwego i szybkiego zakładania oraz zdejmowania. Najczęściej zostają one wpięte w pedały. Zakładane i ściągane są w czasie jazdy. Buty takie wyposażone są w specjalne ucho z tyłu buta do naciągnięcia ich na stopę. Nie mają klamry naciągu do zapinania butów. Mają za to szeroki mocny pasek z rzepem, co daje możliwość bezpiecznego ściągnięcia obuwia w czasie jazdy, przed linią kończąca etap rowerowy.  450 zł.

Rzeczy wykorzystywane również podczas innych etapów:

Stoper wodoszczelny

Nie jest to niezbędne wyposażenie, ale przyda się przy kontrolowaniu swojego czasu. Świadomość tempa z jakim pokonujemy kolejne kilometry według mnie jest bardzo ważna. Mój wodoszczelny stoper zakupiłem za 29 złotych w Lidlu:) Nie utopił się.

Strój triathlonowy jednoczęściowy

Zastanawiam się nad strojem startowym. Powinien nieco skrócić czas w strefie zmian. W końcu będzie na mnie od początku do końca zawodów. Do wyboru jedno i dwuczęściowe. Pomaga w trakcie wszystkich trzech konkurencji, posiada wkładkę w kroku na rower, szybko odprowadza wodę. Najlepiej kiedy będzie to strój kompresyjny, wspomagający mięśnie ud i podtrzymujący właściwą postawę podczas biegu i jazdy na rowerze. Kompresja opóźnia zakwaszenie się mięśni, dzięki czemu są one w stanie pokonać więcej kilometrów w lepszym czasie.

lub zamiast jednoczęściowego stroju:

Wieloczęściowy strój kompresyjny


Spodenki


Jeżeli nie chcemy wybierać się na zawody w stroju startowym, tylko samemu skompletować ubiór, to warto zastanowić się nad odzieżą kompresyjną. Niestety nie jest to tanie rozwiązanie. Same spodenki od popularnej firmy zajmującej się kompresją kosztują prawie tyle co, dobry jednoczęściowy strój startowy. Spodenki takie z przeznaczeniem do triathlonu wyposażone są w miękką gąbkę i zrobione są z uciskającego materiału, który nie tylko zapobiega zakwaszeniu mięśni ud, ale także pozwala na szybkie odprowadzenie wody po etapie pływackim. Koszt 370 złotych. Można jechać w zwykłych spodenkach i obniżyć koszty.


Opaski na łydki


Mają za zadanie szybsze usuwanie kwasu mlekowego z mięśni łydek. Pomagają w minimalizowaniu wibracji i mikrourazów w mięśniach. a także przyśpieszają regenerację po wysiłku. Nie pochłaniają wody, dzięki czemu spokojnie możemy stosować tą odzież od początku zawodów triathlonowych.  koszt 140 złotych. Nie są niezbędne.

Koszulka

Podczas długotrwałego wysiłku, ucisk w okolicach klatki piersiowej ma zapewnić prawidłową postawę. Koszt 270 złotych. Właściwie to płynąć można bez koszulki, a na rower i bieg założyć jakąkolwiek techniczną koszulkę. Wtedy oszczędzimy jakieś 220 złotych

Końcowy koszt:

Podliczając wszystko według siebie, koszt startu na tym odcinku to jakieś 2500 złotych. Strój na cały triathlon 440 – 700 złotych.

Zobacz również
Sprzęt na odcinek pływacki
Sprzęt na odcinek biegowy

http://go.pl.bbelements.com/please/code?j-23641.1.24.1.0.0._blank
Previous post

Czy czujesz w sobie życie?

Next post

Sprzęt biegowy - co potrzebujesz na pierwszy triathlon

2 komentarze

  1. Patryk
    26 czerwca 2014 at 00:56 — Odpowiedz

    Bardzo ciekawy artykuł, dowiedziałem się sporo fajnych rzeczy, miedzy innymi ile takie coś kosztuje, a jest to ważne gdyż dobór sprzętu to podstawa. 😉

  2. […] Odcinek kolarski Odcinek biegowy […]

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *