1
Shares
Pinterest Google+
Sprzęt pływacki w triathlonie wcale nie jest tani, ale można zrezygnować z wygody i walki o czas i iść na „golasa”. Pierwszy start triathlonowy to zawsze niewiadoma i nawet jak sobie wyobrażasz co może się dziać, to tylko doświadczenie wpłynie na twój większy spokój.

Sprzęt pływacki w triathlonie, może być dużym wydatkiem głównie przez piankę, która w zależności od marki i technologi osiąga dosyć wysokie ceny. Oczywiście jest możliwość płynięcia bez pianki jeśli temperatura wody będzie odpowiednia, jednak komfort pływania jest wtedy nieporównywalnie mniejszy. Możesz przepłynąć wymagany dystans w samych kąpielówkach, odcinek rowerowy przejechać na składaku pożyczonym od sąsiada, a resztę przebiec w tenisówkach. Tylko po co, kiedy możesz tą i tak trudną trasę ukończyć w lepszym stylu. Myślę, że trzeba w miarę portfelowych możliwości ułatwić sobie start i oprócz regularnych treningów dopomóc się technologią.

Zobacz jaki sprzęt pływacki będzie ci potrzebny wybierając opcję bardzo ekonomiczną. Taka możliwość jest dozwolona w przypadku wody powyżej 17 stopni.  

Sprzęt pływacki w triathlonie

Kąpielówki

Albo kompielówki, zależy kto, co lubi. I właściwie, jeżeli organizator zapewnia czepki pływackie, na tym można poprzestać. Nic więcej dla samego przepłynięcia nie będzie potrzebne. Nie wiem tylko jak zniosę ciągłe zalewanie mi oczu wodą, podtopienia i brak widoczności. 

Okulary

Start w triathlonie

Płynięcie kraulem bez okularów pływackich, to średnio przyjemne doświadczenie. Tak naprawdę nawet pływanie żabką bez okularów w tłumie innych zawodników nie będzie miłe. Okulary, to może być wydatek wysokości 10 złotych, albo kilku setek. Wszystko zależy od ciebie i twoich możliwości finansowych. Podstawa takich okularów to Anty – fog. Dobrze widzieć dokąd się płynie, a w wodach otwartych nie jest to tak proste jak na basenie, gdzie są wytyczone tory. Druga rzecz, to szerokie pole widzenia i ostatnia istotna rzecz, to ochrona UV i anty-refleks. Bardzo często trzeba płynąć w pełnym słońcu i takie drobnostki pomogą w dobrym rozeznaniu w otoczeniu.

Własny czepek 

Nie zdarzyło mi się jeszcze używać. Raczej nie musisz się tym przejmować. Warto mieć w torbie, ale przy obecnej organizacji w większości dużych imprez czepki są dobrej jakości i nie powinny się zerwać. Gdyby była bardzo zimna woda załóż czepek neoprenowy, który ograniczy nieco nieprzyjemne wrażenia.

Pianka

tyr hurricane - pianka pływacka triathlon

Żal mi było wydawanych pieniędzy dopóki nie zacząłem w niej pływać. Kupiłem jedną z tańszych opcji, czyli za jakieś 500 złotych wziąłem piankę Nabaiji Combi James z Decathlonu i nie żałuję. Oczywiście zawsze chce się więcej, ale to jest bardzo dobre i ekonomiczne rozwiązanie. Nie polecę natomiast tańszej wersji pianki pływackiej, którą w tym sklepie można dostać za 300 złotych. Tego nie można nazwać pianką i lepiej dołożyć kilka złotych więcej. 

Pianka jest wymagana poniżej temperatury wody poniżej 17 stopni i może zostać zabroniona powyżej 23 stopni. Jeśli startujesz latem możesz z niej zrezygnować, ale pływanie w piance ma bardzo dużo zalet. Najważniejsze to zabezpieczenie przed wychłodzeniem organizmu, jej wyporność daje większą szansę na dobry czas i do mety dopływasz co by nie było w lepszej kondycji i z większym zapasem sił. Wypychając w górę nogi i biodra pozwala uzyskać bardziej prawidłową pozycję ciała. 

Często w wadach poruszana jest kwestia straty czasu przy ściąganiu pianki. Dla mnie takiego problemu nie ma. Pianka, którą mam ściąga się bardzo szybko i nie stosuję do tego jakiś specjalnych maści i zeli. Dlatego warto próbować różne pianki i wybrać tą która nie będzie problematyczna w ściąganiu i przy okazji nie obetrze też karku. Zwróć też uwagę na to, żeby była dobrze dopasowana, ale nie ograniczała ruchów w trakcie pływania kraulem. Ceny pianek, to nawet 5000 złotych, a większość z nich oscyluje przy 1000 złotych. Oczywiście możesz też wypożyczyć piankę za 100 złotych, ale mnie taka opcja nie przekonuje. We własnej piance masz możliwosć dodatkowo trenować w wodach otwartych, wypożyczona ogranicza ciebie czasem wypożyczenia. Tak, że 100 zł + kaucja albo 500 złotych i masz swoją. Dla mnie druga opcja jest bardziej sensowna.

Zatyczki do nosa i uszu.

Nigdy nie stosowałem. Jeżeli jednak używasz takie zatyczki w czasie treningów to i tym razem warto je zabrać ze sobą. Jeżeli do tej pory nie używałeś na basenie, to po co teraz to zmieniać.

Środek do ściągania pianki

Tego także nie stosuję. Nie mam takiej potrzeby. Często na stronach internetowych użytkownicy piszą o zastosowaniu oliwki czy wazeliny. Jeżeli jednak zależy tobie na tym żeby nie zniszczyć pianki lepiej kupić środek specjalnie do tego przeznaczony. Substancje zawarte w oliwce i wazelinie zwyczajnie są szkodliwe dla pianek neoprenowych. Cena około 50 zł

Strój startowy

przygotowanie do triathlonu Strój startowy kupujesz jeden na cały triathlon. Jest pod pianką w czasie pływania i nie odbiera czasu w strefie zmian. Nie potrzebujesz się przebierać w inne rzeczy. Jest uszyty z materiału szybkoschnącego, ma wbudowaną wkładkę na rower i jest zwyczajnie wygodnym rozwiązaniem. Na krótkich dystansach możesz wybrać strój jednoczęściowy, przy startach na 1/2 Ironman i dłuższych lepszy może się okazać dwuczęściowy. Ułatwi pewne fizjologiczne czynności. Tańsze stroje to koszt około 150 złotych, kiedy jednak chciałbyś zainwestować w pełną kompresję cena w okolicach 600 złotych.

Na zdjęciu wstawiłem ten, który mnie się najbardziej podoba w chwili obecnej.
Zoot Performance Tri Racesuit Koszt 440 zł

Końcowy koszt

Koszt wyposażenia się w sprzęt pływacki w triathlonie, waha się od powiedzmy 50 zł (gdzie 40 wydajemy na kąpielówki a 10 na okulary) do kwoty 1000 zł (pianka 500 zł + strój triathlonowy 400 zł) i to też jest wariant minimum.

Zobacz koszt pozostałych etapów:

Odcinek kolarski
Odcinek biegowy

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star
http://go.pl.bbelements.com/please/code?j-23641.1.24.1.0.0._blank
Previous post

Bieganie i dieta odchudzająca.

Next post

No to mamy Logo!!!

3 komentarze

 1. Kasia
  23 maja 2014 at 17:22 — Odpowiedz

  Świetny wpis

  • Apetyt NaSport
   26 maja 2014 at 15:23 — Odpowiedz

   Cieszy mnie to 🙂

 2. […]     a. Sprzęt pływacki […]

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *