1
Shares
Pinterest Google+

Podniesienie samooceny, to właściwie podstawowy krok do osiągnięcia szczęścia, akceptacji siebie i zadowolenia z życia.

Każdy powinien szukać pozytywów na podniesienie samooceny. Masz czasem takie chwile, że wszystko co robisz obraca się w proch, nic nie jest takie jak być powinno i w ogóle to beznadziejny jesteś? Źle wyglądasz, w pracy nie idzie tak jak byś chciał, a wszyscy w około mają dużo ciekawsze życie od Ciebie? Twoja obniżona samoocena zaczyna już zżerać fundamenty i dopiero teraz zaczynasz szukać sposobów jak się z tego dołka wyciągnąć. Czas na kilka sposobów, które podbudują Twoją wizję siebie.

Tak. Wizję siebie, ponieważ wszystko, co robimy i jak to robimy jest uzależnione od tego jak sami siebie postrzegamy. I zbyt często ta wizja siebie uzależniona jest od tego jak oceniają nas inni.  Sugerujemy się tym, co o nas powiedziano, krytyką, plotkami i opiniami. Za mało czasu poświęcamy na to, żeby przyjrzeć się swoim osiągnięciom, dostrzeganiem swoich mocnych stron i pracą nad sobą. Pogrążamy się za to, coraz bardziej w smutku, zawstydzeniu, braku pewności siebie, porównujemy się do innych, czując się bezwartościowym człowiekiem. 

Pamiętaj, że ważne jest tylko to, co sam o sobie myślisz. Osoby, które choćby z zawiści powiedzą nam coś przykrego pojawiać się będą zawsze. Trzeba nauczyć się z tym żyć, nie brać wszystkich słów do siebie, wybierać tylko te opinie, które są cenne dla naszego ego, a resztę puszczać w niepamięć. 

Niestety niskie poczucie własnej wartości źle wpływa na nasze codzienne życie. Strach przed wyzwaniami, podejmowaniem trudnych decyzji, kontakty z innymi ludźmi, dlatego warto zacząć nad nią pracować. Jak to zrobić? Tu jest kilka sposobów

Zacznij budować obraz prawdziwego siebie. Osoby, którą jesteś za murem kompleksów i fałszywych obrazów, jakie powstały dawno temu, kiedy byłeś jeszcze dzieckiem.  

Podniesienie samooceny

1. Spisz swoje osiągnięcia

Może być coś prostszego i przyjemniejszego, jak spisanie swoich osiągnięć? To nie muszą być wyzwania typu zdobycie Mont Everest. Życie składa się z wielu małych sukcesów. Skończyłeś szkołę, masz prace, masz dziewczynę, może fajnego dzieciaka, nauczyłeś się rewelacyjnie smażyć naleśniki. Wszystko, co robisz dobrze, co jest pozytywem w Twoim życiu jest OSIĄGNIĘCIEM

2. Jakie masz zalety

Teraz nieco trudniej, bo trzeba się przedrzeć w głąb siebie i dostrzec to, czego do tej pory się nie zauważało. Więc PATRZ. Powiedzmy, że to nie tylko o charakter chodzi, ale i o wygląd. Co w  Tobie jest ładnego i co potrafisz. Obszary poszukiwań charakter, wygląd, umiejętności. 

3. Dbaj o siebie

Możesz mi wierzyć, że nic lepiej nie podnosi poczucia własnej wartości niż przyjemna postać odbijająca się w lustrze. Przystrzyżone włosy, zadbana skóra, brak worków pod oczami, czyste paznokcie, to wszystko proste zabiegi, które dodadzą Ci pewności siebie w relacjach z innymi ludźmi. Świadomość tego, że jest się zadbanym znacznie podnosi ocenę samego siebie.  

4. Dobrze się ubieraj

W elegancji jest coś takiego, co sprawia, że człowiek czuje się lepszy. Jednak najważniejsze jest, żeby rzeczy były czyste, wyprasowane i nie wyglądały już staro. Warto uzupełniać swoją szafę o nowe ubrania. Raz, że zakupy działają pozytywnie na nasze samopoczucie. Dwa, że dzięki temu dobrze wyglądamy.  

5. Polub siebie. Najlepiej pokochaj

Wszyscy mamy wady, nikt nie jest ideałem i nigdy nie będzie. Naucz się akceptować siebie, swoją wyjątkowość i niepowtarzalność. Przyznawaj się do błędów, jakie popełniłeś, wybaczaj sobie te pomyłki i nie szukaj winnych. 

6. Przyjmuj komplementy

Nie bagatelizuj komplementów, które ktoś Tobie powie. Podziękuj, pochwal się. Doceniaj siebie. Jeżeli inni dostrzegają Twój sukces, to Ty tym bardziej powinieneś. 

7. Bądź otwarty

Uśmiech i miłe usposobienie wobec nowych ludzi i sytuacji. Pozwól, żeby zdarzenia do Ciebie przychodziły. Obserwuj to, co wokół Ciebie i nie zamykaj się w szarości. Jeśli jest okazja tańczyć – tańcz, jeśli możesz śpiewać – śpiewaj. A jak polewają to wypij.  

8. Spotykaj się z ludźmi

Ludzie, którzy otaczają się bliskimi osobami, czują się dużo pewniej. Poznawaj nowych ludzi i pielęgnuj te znajomości, które już zdobyłeś. Baw się życiem i nie bój się nowych znajomości.  

9. Pomagaj innym

Słyszałeś o tym, że lepiej dawać, niż dostawać? No właśnie. Kiedy dajesz podbudowujesz siebie, zwyczajnie czujesz się lepiej, że komuś sprawiłeś przyjemność. Fakt, że jesteś komuś użyteczny, pozwala Tobie poczuć się lepiej. Wiesz, że jesteś ważny dla osób, którym darowałeś swoją pomoc. 

10. Wyrażaj swoje uczucia

Nie zatrzymuj w sobie uczuć. Mów, co myślisz, nie oszukuj siebie i innych. Jeżeli coś jest piękne, powiedz to, jeśli napawa odrazą, to też nie ma co tego ukrywać. Mów, kiedy jest Tobie przykro i kiedy czujesz, że jesteś szczęśliwy.  

11. Rób coś dla siebie

Idź na basen, biegaj, maluj, rób wszystko to, co pozwoli Tobie poczuć się lepiej. Nie na siłę. Rób tylko to, co chcesz i czego Tobie potrzeba w zmienić siebie na lepsze. Rozpocznij dietę, kursy tańca albo zapisz się na siłownię. 

12. Bądź asertywny

 Naucz się mówić „NIE”. Jeżeli się z czymś nie zgadasz, jeżeli zachowanie innych Tobie nie odpowiada, to wyraź to stanowczo, grzecznie i spokojnie.  

13. Przestań porównywać się do innych

Jesteś jedyny i niepowtarzalny. Nie ma powodu, żeby się porównywać do innych. To nie głupia szkoła, gdzie wszystkich mierzy się jedną miarą.  

14. Rozwijaj swoje umiejętności

Dostałeś talent, to go rozwijaj. Poprawiaj to, co robisz już dobrze.  

15. Nie słuchaj krytyki

Nie chodzi o to, żeby całkowicie nie dopuszczać do siebie krytyki. Tylko umiejętnie ją selekcjonować. Odróżniać tą, która wniesie do naszego życia coś pozytywnego, a tą, która jest jedynie objawem małostkowości innych osób. 

16. Wyznaczaj sobie małe cele i je realizuj

Nie jest sztuką, wytyczyć sobie cel. Sztuką jest go osiągnąć. Dlatego nie podejmuj się wielkich przedsięwzięć, nierealnych wyzwań, które z czasem będą coraz bardziej się oddalać zamiast zbliżać. Małe kroczki, małe sukcesy i wciąż duma, że się je osiągnęło. Jak marsz po schodach. Nie widzisz ostatniego piętra, nie szukasz go, tylko pokonujesz kolejne stopnie i cieszysz się, że każdego dnia jesteś wyżej, niż byłeś wczoraj. 

 

Nasza samoocena, to coś więcej niż obraz siebie, jaki nosimy w głowie. To przede wszystkim odwaga, z jaką stawiamy każdy kolejny krok życia. To uśmiech, jakim potrafimy obdarzyć nieznajomych i przyjąć z podniesioną głową to, co ma nadejść. I oczywiście pewność siebie i wiara w swoje umiejętności, bez której ciężko będzie odnaleźć się nam w dynamicznym i coraz bardziej przebojowym świecie.

 

http://go.pl.bbelements.com/please/code?j-23641.1.24.1.0.0._blank
Previous post

Przechodzisz na dietę? Większość z nich jest szkodliwa

Next post

11 Maniacka Dziesiątka - bieg godny swojej nazwy

6 komentarzy

 1. Piotr Szczypior
  8 września 2014 at 12:48 — Odpowiedz

  muszę wypróbować kilka z tych sposobów

 2. Martyna Łowicka
  8 września 2014 at 12:58 — Odpowiedz

  Dodałabym jeszcze „mówić w duchu do siebie – jestem wartościowa, jestem ważna, to jest moje życie i to ja jej mam przeżyć a nie inni” 🙂

  • Piotr Krzymiński
   8 września 2014 at 13:09 — Odpowiedz

   Dokładnie. Autosugestia i docenianie siebie przez cały czas 🙂

 3. Jan Kuk
  8 września 2014 at 12:59 — Odpowiedz

  nie mam problemu z niską samooceną ale artykuł ciekawy i myślę przyda się wielu osobom

 4. Tomek Skarga
  9 września 2014 at 18:29 — Odpowiedz

  oj juz czuje sie lepiej dziękuje 🙂

 5. Karol Zawada
  10 września 2014 at 12:07 — Odpowiedz

  Bardzo ciekawy artykuł, na pewno przyda się nie jednej osobie 🙂

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *