2
Shares
Pinterest Google+

W czasie kiedy ludzie tak często zmagają się z depresją, zagubieniem i brakiem szacunku dla siebie samego, to może być najważniejsza wskazówka którą dostaniesz. Kodeks własnych wartości, to drogowskaz i jasno sprecyzowana mapa na której zaznaczasz punkty, które chcesz osiągnąć na drodze samorozwoju. Widzisz również miejsce w którym właśnie stoisz. Wiem, że oficjalnie wartości w życiu ulegają stałemu obniżeniu, ale nie patrz tam gdzie znaczenie życia ulega degradacji. Zacznij zmiany od siebie i pozwól sobie dojść tam, gdzie możesz osiągnąć więcej, żyć lepiej, świadomiej, zyskać pewność siebie, szczęście i przede wszystkim szacunek i równowagę, która w życiu tak bardzo jest dzisiaj potrzebna. 

Droga do uświadomienia sobie, co w życiu jest ważne jest dość długa. Nikomu nie zależy na tym, żeby przedstawiać nam właściwą ścieżkę, bo ludzie zagubieni są cenniejsi. Są idealnymi klientami, obywatelami, pracownikami, żołnierzami. Przyjmują do głowy każdą ściekową papkę i bezmyślnie wykonują rozkazy. Jeszcze więcej potrzeba czasu na określenie tego, kim chce się być i jak żyć. Jakie wartości chcesz reprezentować swoją postawą, a jakie absolutnie nie pasują do twojego życia. Stworzenie swojego wewnętrznego wizerunku, to pewien proces, dla którego trzeba stworzyć plan. Kodeks własnych wartości, którymi będziesz się kierował przy podejmowaniu decyzji jest właśnie takim planem. Zmiany zaczynamy od środka, a celem będzie Twoje  zdrowie, sukces, pewność siebie i zrównoważone życie.

Co stanowi dzisiaj wartość?

Wiem, że dla większości ludzi wartość kojarzy się z ceną i pieniądzem. Ludzie znają dziś cenę wszystkiego, nie znając wartości niczego. Bądźmy szczerzy. Cena, a wartość są to odległe od siebie znaczenia. Jest to jednak bardzo sprytny zabieg, który pozwala przeliczać nam wszystko na pieniądze. Niestety zaszło to na tyle daleko, że wartość naszego czasu może być wyceniana na 9 zł/h, a cena życia człowieka w wielu wypadkach spada poniżej tej stawki. 

Do tego kreacja otaczającego nas świata, z całym swoim głośnym, krzykliwym i agresywnym przekazem w chorobowo plastikowej formie, wmawia nam co stanowi dla nas najcenniejszy życiowy nominał. Pieniądze i piękno. Z przykrością stwierdzam, że ani jedno, ani drugie nie sprawia, że ludzi stają się wartościowi. Jednak potrafi spowodować, że ludzie pragną tego co przedstawia i promuje telewizja, kolorowe gazety i internet. I chyba właśnie to jest największą przyczyną nieszczęścia i depresji wśród ludzi. Ten 24 godzinny cyrk na poziomie Kardaszjanek i umysłowego rynsztoku, który wdziera się do głowy każdego, niczym wirus zaprogramowany na bezmyślne przyjmowanie sugestii. Filmy, reklamy, „wyrafinowane” show, programy śniadaniowe. W końcu cała ta sytuacja odbija się na młodych ludziach. Kult piękna i lansu. Młode dziewczyny dla których największą wartością jest pokazanie nagiej dupy, zrobienie sobie silikonowych cycków i hollywoodzkiego makijażu. Do pełni szczęścia brakuje tylko wystawionego cennika za usługi. 

W końcu wyprani umysłowo stwierdzamy, że musimy mieć pieniądze. Musimy mieć przedmioty, które mają za zadanie nas zdefiniować. Chociażby nowe multimedialne skarpetki z czujnikiem zapachu i informacją wysyłaną do naszego nowego smartphone, w który wlepiamy oczy częściej, niż spoglądamy na bliskie nam osoby. Musimy też być piękni bo słowa i intelekt nie mają już odpowiednio wysokich notowań. Wartością za to są wypięte dwa nagie pośladki i możliwość pokazania silikonowych części ciała. Dziwi, że kobiety same do tego same doprowadziły. Czy to już jest prostytucja Lajkowa? 

Określ swoje wartości

Czasami potrzeba odciąć się od wszystkiego i pospacerować w ciszy. Odciąć się od natłoku tanich, ogłuszających słów. Odciąć się od „śpiewających inaczej” sióstr i iść na spacer do lasu. Delektować się milczeniem. Powędrować przez pola, łąki i pomyśleć czego właściwie potrzebujesz, jak chcesz żyć i co jest prawdziwą dla ciebie wartością. Wartość, to nie cena przyklejona na półce z jakimś produktem. Wartość którą chcesz się kierować polega na tym, że nie wyrzuca się jej jak zepsutej zabawki i nie kieruje się nią tylko wtedy kiedy jest Tobie wygodnie, a jest stała. Na całe życie. Bezapelacyjnie. Po prostu.

Zrób to tak:

 1. Wypisz na kartce wszystkie wartości, którym chciałbyś się w życiu kierować. (Rodzina, Pieniądze, Kariera, Uczciwość, Bóg, Tradycja, Patriotyzm, Ciężka Praca, Prawdomówność, Sport, Hobby…
 2. Teraz pomyśl, jaką hierarchię nadać swoim wartością w życiu. Czym chcesz się przede wszystkim kierować. Porównuj i odrzucaj każdą słabszą wartość. Na końcu zostanie ta jedna najważniejsza. 
 3. Teraz pomyśl, która będzie tą drugą, trzecią itd.
 4. Teraz masz już ranking swoich wartości w życiu, która pomoże ci dokonywać wyborów i podejmować decyzje. 

Zdecydowałem, że w moim wypadku będzie wyglądało to tak.

 1. Rodzina
 2. Zdrowie
 3. Bóg – jako sumienie i przyroda. Nie jako wiara, organizacja kościelna dla której się morduje, upokarza i dominuje innych. 
 4. Tradycja
 5. Przyjaciele
 6. Kariera i praca
 7. hobby i sport
 8. uczciwość 
 9. Patriotyzm
 10. Pieniądze

Ciekawe, że podczas pisania tego rankingu, tak wiele spraw można sobie uświadomić. Bez rodziny nie ma niczego, dla czego warto byłoby walczyć i czemu się poświęcać. Zdrowie musi być następne, bo gwarantuje w jakiś sposób dobre prosperowanie rodziny. Bez niego nie można zarabiać opiekować się bliskimi. Każda decyzja, jaką będę podejmował zależy od tego kodeksu wartości. 

Jak określić swoje życiowe wartości

Jeśli masz problem z doprecyzowaniem co jest dla cienie najważniejsze i jak chcesz żyć, to spróbuj napisać swój nekrolog, albo wyobraź sobie jak inni opisują ciebie w przemowie pogrzebowej. Co chcesz żeby mówiono o tobie po śmierci? Co chcesz po sobie pozostawić? 

Możesz również wyobrazić sobie osobę którą podziwiasz, tą która tobie imponuje i zastanowić się jakie ma cechy, jakimi wartościami się kieruje i przenieść je na swój wizerunek. Pomyśl czego szukasz w przyjaciołach i współpracownikach. 

Powiedz sobie wyraźnie jaki chcesz być i pamiętaj że wartości nie podlegają kompromisom. Wartości nie są negocjowalne. Albo jest to wartość stała, albo nie jest wartością. Nie da się trochę być uczciwym, a trochę wyzyskiwać ludzi. Chyba, że bycie hieną jest dla ciebie wyższą wartością, niż uczciwość, to wtedy oczywiście wybór będzie czysty. 

Po Co Żyć Według Wartości 

Odpowiedź jest bardzo prosta, jednak bardzo często niedostrzegalna z miejsca w którym siedzimy. Dzięki sprecyzowanemu rankingowi wartości jesteś w stanie jasno i przede wszystkim w zgodzie ze sobą podejmować decyzje. Jeśli praca będzie zagrażać twojemu zdrowiu czy rodzinie, to czas z niej zrezygnować i poszukać taką, która pozwoli tobie pozostać zdrowym. 

Jeśli kiedyś poczułeś się zakłopotany z powodu czegoś co zrobiłeś, albo miałeś wyrzuty sumienia to znaczy, że postąpiłeś wbrew swoim wewnętrznym zasadom. Każdy takie ma. Dlatego jedni potrafią osiągać sukces, po ścielącym się trupie przyjaciół, współpracowników i zupełnie nieznanych sobie ludzi , a inni kierują się uczciwością i moralnością. Jeszcze inni pracę traktują jedynie jako środek umożliwiający utrzymanie im rodziny, bo to rodzina jest najważniejszą dla nich wartością. 

Posiadanie swojego kodeksu wartości i odpowiedniej ich hierarchii definiuje nas jako osoby, jak również sprawia, że stajemy się pewniejsi siebie i szczęśliwsi. Działamy w zgodzie ze sobą, a nie oczekiwaniami otoczenia. Mamy bardzo szybką odpowiedź, jak postąpić w przypadku wynikłego problemu. Bez wyrzutów sumienia żyje się dużo lżej, a kiedy żyje się lżej to myślisz czyściej, przejrzyściej, to wszystko tobie sprzyja. 

http://go.pl.bbelements.com/please/code?j-23641.1.24.1.0.0._blank
Previous post

Polacy - Rzeczpospolita Donosicieli i Zdrajców?

Next post

Najlepszy Suplement Przed Treningowy

4 komentarze

 1. […] (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); Artykuł pochodzi z bloga Apetyt na sport. Aby przeczytać cały wpis KLIKNIJ TUTAJ […]

 2. 10 marca 2018 at 04:03 — Odpowiedz

  O proszędziękuję za informacje

 3. 22 marca 2018 at 13:10 — Odpowiedz

  Interesujący wpis. Kodeks wartości jest bardzo ważny w życiu. Dla mnie w dzisiejszych czasach dużą wartością jest szczerość i z pozoru zwykła życzliwość.

 4. 9 kwietnia 2018 at 10:24 — Odpowiedz

  oj tak, to najwazniejsze

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *