0
Shares
Pinterest Google+

New Balance, to jedna z nielicznych marek, które wciąż są produkowane w zachodnim świecie. Jakoś tak milej kupować produkty wspierające Europejską gospodarkę, które nie są tworzone małymi azjatyckimi łapkami. Model New Balance 890v5, to jedne z lepszych butów w klasie startowo treningowej. Mniejsza amortyzacja na korzyść wyższej dynamiki.

Zacznę od ogólnych wrażeń i estetyki, żeby później przejść do odczuć w czasie biegania. Jest to dla mnie nowe doświadczenie, bo to pierwsze moje buty, które nie mają maksymalnej możliwej amortyzacji. Do tej pory moja waga zmuszała mnie do wybierania modeli dla cięższych biegaczy, jednak teraz spadła już na tyle, że mogę szukać sposobu na poprawę wyników poprzez technologię. W nowych New Balance 890v5, teoretycznie powinienem osiągać nieco lepsze czasy. Teoretycznie powinny mniej męczyć stopę, a zmniejszona amortyzacja więcej energii powinna dać w dynamikę biegu i tym samym wyższą prędkość. Tak teoretycznie. Szczerze, to nie wiem czy własnie tak będzie, bo jakoś mnie pogoda nie nastraja do treningów i sprawdzenia swoich maksymalnych możliwości. Za to kiedy już zrobi się cieplej i przyłożę się do mocniejszych treningów będę w stanie powiedzieć czy faktycznie uda się urwać tych kilka sekund z życiówki. Za to teraz z całkowicie nieuzasadnioną nadzieją spoglądam w stronę nadchodzącego 8 poznańskiego półmaratonu, wierząc, że buty pobiegną za mnie.

new balance 890v5

 Ja, doktor habilitowany Butologii mówię niemal mądrze o New Balance 890v5

Rozkładając na części nazwę modelu możemy zauważyć, że pierwsza cyfra modelu to 8, co oznacza, że jest to najbardziej zaawansowany technologicznie but w grupie 90, czyli lightweight – butów startowo treningowych, które określane są również mianem speed. Po krótkich interwałach zauważylem, że faktycznie, być może, prawdopodobnie coś w tej nazwie jest. To co pierwsze mi się rzuciło na wzrok, to naszywka, że buciory zostały wyprodukowane na Wyspach Brytyjskich, a nie w krajach azjatyckich. Wspieram Europejską gospodarkę. 

 Buty wyglądają bardzo zgrabnie, w ładnych oczoprzyciągających barwach, czyli coś co lubię, i dużym odblaskiem na pięcie w z boku kształcie N – wnioskuję nieśmiało, że to od nazwy producenta. Jest przy tym dość ciasny i usztywniający stopę. W podeszwie można znaleźć kompozycję różnych grubości pianek amortyzujących, a główną jest RevLite, cokolwiek to oznacza, to właśnie ona odpowiada za komfort naszych stóp w czasie biegania, natomiast pod piętą jest mocniej amortyzująca Absorb. Hmm też ładnie się nazywa i od razu wskazuje na absorbowanie siły uderzanie pięty o twarde podłoże. Waga to jakieś 289 gram. Cena około 370 zł. Nie wiem, czy ktoś naprawdę czyta z czego składa się but i jakie kosmiczne technologię są w niego zaaplikowane. W każdym razie, jakby się to nie nazywało, to ważne żeby się w nich dobrze biegało, dlatego poniżej szybki opis z użytkowania.

new balance 890v5

Zaciągam się zapachem palonej gumy, czyli o uczuciach, o wiośnie i o butach 

Nowy New Balance 890v5 jest nieco wąski, przynajmniej w moim odczuci, bo mam bardziej stabilne podstawy stóp od typowych biegaczy. Dlatego też buty otuliły „mnie” dość ciasno i nie musiałem ich tak mocno zawiązywać, a mimo to dobrze trzymały się na nogach. Zrobiłem sobie kilka interwałów, szybszych odcinków kilometrowych i zauważyłem, ze dynamika biegu nieznacznie wzrosła, nogi są jakby lżejsze. Nie sadziłem że 30 – 40 gram na bucie da się w ogóle odczuć. Do tego drepcząc po betonowo asfaltowych trasach przez pierwsze 15 kilometrów nie czułem jakichkolwiek negatywnych skutków zmniejszonej amortyzacji. Niestety później zauważyłem, że kolana i stopy są obciążane nieco bardziej niż w wysokoamortyzowanych papciach. Myślę, że dystans półmaratonu jest maksymalny jaki można w nich przebiec bez obawy o kontuzję. Maraton według mnie będzie ryzykiem, ale jak kto lubi.

new balance 890v5

Podsumowując, są to bardzo lekkie, dobrze wyglądające buty startowo treningowe. Możliwe, że jedne z najlepszych w swojej klasie i dają bardzo przyjemne odczucia na krótszych dystansach. Półmaraton to maksymalny dystans w jakim można poczuć się komfortowo. Maraton może zakończyć się kontuzją. Za to można w nich starać się osiągać lepsze rezultaty, bo dynamika odbicia daje faktyczne odczucie zwiększającej się szybkości przy każdym kolejnym kroku. Myślę, że jeśli Twoja waga nie przekracza 80-85 kilogramów, to warto wybrać właśnie ten model, zwłaszcza, że cena mimo wszystko nie odstrasza. 

http://go.pl.bbelements.com/please/code?j-23641.1.24.1.0.0._blank
Previous post

Ranking biegacza - porównaj się z innymi

Next post

Konkurs Fit Expo Poznań 2015

3 komentarze

 1. Eryk
  3 kwietnia 2015 at 20:53 — Odpowiedz

  Jeśli będzie tak dobrze się biegało jak mi się na co dzień chodzi w „cywilnej” wersji butów New Balance to możesz być pewny, że masz zajebiste butki 🙂 bo ja w życiu wygodniejszych nie miałem 🙂

 2. Malgorzata Wrzesińska
  3 kwietnia 2015 at 20:59 — Odpowiedz

  Widać, że buty bardzo lekkie po Twoim opisie ale nie na długie dystanse.

  Przyznam się, że jeszcze nie miałam do czynienia z tą marką obuwia – nawet nie miałam jej na nogach.

  Ostatnio upatrzyłam i „napaliłam się” na startówki Wave Moverik marki Mizuno.
  „Testowałam ” je w sklepie nawet – biegałam w nich pomiędzy półkami.
  Nie wiem jednak jak będą się zachowywać po dłuższym przebiegu – to wyjdzie w praniu.
  Jeszcze ich nie kupiłam bo myślę też nad modelem Asics Nimbus 16.

  I tak już z nami biegaczami jest – musimy się natestować aby „wycelować” w swój model. A nawet jak go już znajdziemy … to i tak testować nie przestaniemy 🙂

  Serdecznie pozdrawiam 🙂
  Malgorzata Wrzesińska ostatnio opublikował…Ty i Ja ? My z jednej bajki … 🙂My Profile

 3. Anka Wirtualna Koleżanka Fit
  6 kwietnia 2015 at 21:07 — Odpowiedz

  Brzmi zachęcająco i przekonuje mnie fakt, że nie są tworzone małymi azjatyckimi łapkami. 🙂
  Anka Wirtualna Koleżanka Fit ostatnio opublikował…Jak nie przytyć w święta?My Profile

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *