0
Shares
Pinterest Google+

Jaki jest najlepszy suplement przed treningowy, najlepsza przed treningówka?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, natomiast na podstawie składu suplementu przed treningowego możemy ocenić potencjał przed treningówki.

Sposoby na doskonały suplement przed treningowy.

Wiele osób trenujących na siłowni stosuje różnego rodzaju suplementu mające na celu zwiększyć komfort treningowy. Ich charakterystyka może być bardzo zróżnicowana i wpływać na różne aspekty. Dla jednych kluczową rolę odgrywa wytrzymałość, dla innych pobudzenie, jeszcze inni dążą do maksymalnego ukrwienia mięśni. Jednak nie ważne od celu po pewnym czasie dochodzimy do tego etapu, że doskonale poznaliśmy nasz organizm i gotowe produkty nie spełniają naszych oczekiwać.

Logicznym rozwiązaniem jest więc tworzenie własnych suplementów przed treningowych z monopreparatów o proporcjach które nam odpowiadają. Gotowe przed treningówki posiadają najczęściej 3 podstawowe wady:

Zbyt niskie dawki.
Niedziałające składniki aktywne.
Zbędne lub szkodliwe substancje.

Niestety na rynku zdecydowana większość produktów spełnia przynajmniej jedną z tych wad. Jeśli więc mamy już na tyle doświadczenia, że potrafimy zrozumieć czego potrzebujemy to warto stworzyć idealny suplement dla siebie.

Dobór Idealnych Składników suplementu przed treningowego

Aby odpowiednio skomponować wysokiej jakości suplement należy w pierwszej kolejności znać swoje potrzeby i odpowiedzieć sobie na pytanie czego oczekujemy od danego suplementu. Bardzo wiele firm niestety tworzy produkty zupełnie nie przemyślane polegające tylko i wyłącznie na połączeniu kilku składników i ich zareklamowaniu. To właśnie takie suplementy mogą skutecznie odrzucać potencjalnych użytkowników najlepszych przedtreningówek. Niektóre z firm nawet nie podają dokładnych proporcji pomiędzy składnikami, jednak nie to jest dla nas najważniejsze.

Wytrzymałość mięśniowa

Beta Alanina

Jest to suplement aminokwasowy który jest prekursorem dla karnozyny, dipeptydu w którego wchodzi skład razem z histydyną. Wyższe stężenie karnozyny w mięśniach bezpośrednio przekłada się na wzrost wytrzymałości tkanek mięśniowych. Oznacza to, że danym ciężarem będziemy mogli wykonać większą ilość powtórzeń niż zazwyczaj. Warto jednak wspomnieć, że aby osiągnąć maksymalne korzyści z suplementacji beta alaniną warto przyjmować ją codziennie w dawkach około 3-6g. Okres stosowania powinien być stosunkowo długi gdyż dopiero po około 10 – 14 dniach możemy odczuwać realnie jej działanie. Charakterystyczną cechą tej substancji jest efekt delikatnego mrowienia ciała który przechodzi w raz ze wzrostem tolerancji. Warto ją stosować zarówno w treningu siłowym jak i wytrzymałościowym.

Jabłczan Cytruliny

Jest to połączenie aminokwasu L-cytruliny wraz z kwasem jabłkowym. Chociaż za zdecydowaną większość właściwości tego związku odpowiada już sam aminokwas, warto jednak wybierać wysokiej jakości jabłczan gdyż to właśnie on jest stosowany we większości badań. W przypadku proporcji 2 do jednego najbardziej optymalną dawką wydaję się być około 6 – 9g. Jak wskazują testy jest to idealna ilość do wyciągnięcia maksymalnych korzyści z tego związku. Szczególnie odczuwalną właściwością jest zwiększenie możliwej do wykonania liczby powtórzeń w etapie treningu na którym normalnie odczuwamy już zbyt duże zmęczenie. Cytrulina przyczynia się także do znacznego zredukowania uczucia bólu mięśni, również poprzez szybsze odprowadzanie amoniaku. Warto także odnotować wpływ na syntezę białek mięśniowych w utrudnionych warunkach np. deficytu aminokwasów egzogennych. Według wielu badań cytrulina to najlepszy suplement podnoszący wytrzymałość.

Wzrost siły

Kreatyna

To najdokładniej przebadany suplement na świecie, a przy tym wyjątkowo skuteczny. Nawet długotrwała suplementacja kreatyną nie wykazuje niemal żadnych skutków ubocznych oraz nie wpływa negatywnie na pracę narządów. Na rynku obecna jest od wielu lat i możemy znaleźć setki badań potwierdzających jej skuteczność i wpływ zarówno na poziom siły jak i szybsze tempo syntezy białek. Kreatyna sprawia, że komórki mięśniowe zwiększają swoje zapotrzebowanie i pobierają zwiększone ilości wody. Dlatego przez okres suplementacji sylwetka prezentuje się o wiele bardziej okazale, nabiera gęstości a osiągana pompa na treningach jest bardziej intensywna. Podczas badań wykazano, że najlepszym okresem do przyjmowania tego suplementu jest pora około treningowa. Zarówno przed jak i po ćwiczeniach mamy idealny czas na dostarczenie kreatyny. Skuteczna dawka to około 5-8g dziennie przez okres minimum kilku tygodni.

Betaina bezwodna

Jest to jeden z bardziej niedocenianych suplementów na rynku który wykazał skuteczność w wielu badaniach na ludziach. Doskonale sprawdza się u osób dążących do budowy siły i mocy mięśni. Stosowany w wielu zróżnicowanych dyscyplinach sportowych. Działa na podobnej zasadzie co kreatyna jednak w żaden sposób z nią nie koliduje, a wręcz przeciwnie może nawet działać synergistycznie. Skuteczną dawką kliniczną jest 2500 mg. Niestety gotowe suplementy bardzo rzadko dostarczają jej aż tyle, a w przypadku zmniejszenia dawki korzyści nie są już tak oczywiste. Warto więc stosować około 3 g na dobę aby osiągnąć maksymalne efekty i wykorzystać potencjał związku.

Pompa mięśniowa

Agmatyna

W ostatnich latach można dojść do wniosku że popularność tego produktu niemal eksplodowała. Jest obecny wszędzie i każdy producent suplementów wysokiej klasy dąży do jej zastosowania w swoich produktach. Najciekawsze jest jednak wciąż to, że nie posiada żadnych wiarygodnych badań na ludziach potwierdzających jej skuteczność. Agmatyna broni się jednak opiniami użytkowników którzy potwierdzają, że dawki około 1000 mg przed aktywnością fizyczną poprawia wydolność i zwiększa przepływ krwi w mięśniach, czego efektem jest oczywiście lepsza pompa. W teorii wpływa ona na enzym eNOS który bezpośrednio nasil syntezę tlenku azotu. Właściwości te potwierdzają również badania przeprowadzone jednak na gryzoniach. Najczęściej agmatyna występuje w postaci siarczanu, a jej smak jest mocno gorzki. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie by połączyć ją z innymi suplementami.

Glicerol

Jest osmolitem zdolnym do regulowania nawadniania komórek. Jest więc odpowiedzialny za wciąganie odpowiednio dużej ilości wody do komórek mięśniowych, jednak w odróżnieniu od np. kreatyny robi to doraźnie czego efektem może być lepsza pompa mięśniowa oraz zwiększenie objętości włókien podczas intensywnego treningu. Najczęściej występuje w gotowych formułach boosterów przed treningowych, jednak na rynku istnieją również monopreparaty. Odpowiednią dawką przed treningiem według badań jest około 3000 mg.

Koncentracja bez stymulantów

Hupercyna A

Jeden z najciekawszych związków dla koneserów suplementacji do przyjmowania przed wysiłkiem fizycznym. Pozwala na doskonałą poprawę skupienia i komfortu treningowego. Jest silnym i skutecznym inhibitorem acetylocholinesterazy, tym samym zapobiega obniżeniu się poziomu acetylocholiny w mózgu, jednego z najważniejszych neuroprzekaźników. Przekładać może się to na lepszy czas reakcji, intensywniejsze skurcze mięśni oraz wzrost skupienia. Świetnie sprawdza się między innymi w sportach walki gdzie wymagana jest szybkość reakcji na najwyższym poziomie. Nie zaleca się stosowania dawki większej niż 100-200 mcg.

Winpocetyna

Mechanizmem działania tej substancji jest zwiększenie ilości przepływanej krwi do mózgu, a co za tym idzie zwiększamy poziom koncentracji oraz skupienia. Jest jednym z ciekawszych środków Nootropowych na rynku który ma bardzo dużą liczbę swoich zwolenników. Dla celów sportowych nie zaleca się stosowania bardzo dużych dawek i ilości na poziomie 10-20 mg zapewniają najbardziej optymalne działanie.

Pobudzenie i energia

Kofeina

Jest to zdecydowanie najpopularniejszy energetyk na rynku który wykorzystujemy zarówno w suplementach jak i także napojach. Znakomicie sprawdza się przy wysiłku fizycznym, wykazuje działanie termogeniczne oraz jest całkowicie bezpieczna u zdrowych osób. Odpowiednią dawką dla większości jest około 200 – 400 mg w zależności od tolerancji. Warto jednak podkreślić, że organizm bardzo szybko adaptuje się do kofeiny więc nie warto stosować jej zbyt często i zbyt długo. Stanowi bezę dla większości energetyków jakie znajdziemy na rynku. Po kilkunastu minutach wywołuje stan zwiększonego skupienia oraz bezpośrednio zwiększa ilość energii, jednocześnie redukując senność.

Hordenina

Sama w sobie ma zdecydowanie mniejszy potencjał od kofeiny i nie jest tak popularna co ma oczywiście swoje logiczne uzasadnienie. Istotne jest jednak, że może znacznie nasilić działanie kofeiny co jest idealną opcją dla osób nieco mocniej zaawansowanych w suplementacji oraz tych, którzy potrzebują naprawdę mocnego pobudzenia. Połączenie kofeiny z hordeniną jest znacznie skuteczniejszą opcją niż ciągłe podnoszenie dawki jednego stymulantu gdyż wykazują one właściwości synergistyczne. Standardowa dawka tej substancji to około 50 mg na porcję i dla każdego powinna być to wartość wyjściowa.

Wymienione wyżej substancje wykazują dużą skuteczność i zbierają bardzo dobre recenzje. Korzystając z suplementów przed treningowych na pewnym poziomie warto dokładnie sprecyzować swoje potrzeby i skomponować własny zestaw który w pełni będzie im odpowiadał. Niektórzy z was pewnie wciąż zadają sobie pytanie co w takim razie z BCAA ? Czy warto przyjmować je przed treningowo?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno nie jest w stanie nam zaszkodzić, jednak nie powinno stanowić naszego fundamentu. Stosując dietę z dodatnim bilansem kalorycznym, bogatą w białko raczej nie narażamy się na Jego niedobory. BCAA nie są złotym środkiem i nie nasilają bezpośrednio wzrostu masy mięśniowej. Do tego celu potrzebujemy pełnej puli aminokwasów niezbędnych. Jednak realnie mogą pomóc nam chronić masę mięśniową którą już wypracowaliśmy. Warto więc włączyć 1g na 10 kg masy ciała podczas redukcji lub w sytuacji gdy przez treningiem przez wiele godzin nie spożywaliśmy pełnowartościowego posiłku.

A co z niezastąpioną argininą?

Jest zbędna! Jeden z jej metabolitów – Agmatyna wykazuje o wiele większą skuteczność. Najlepszą jednak alternatywą dla niej jest opisywana wcześniej cytrulina. Jest dla niej prekursorem jednak omija proces arginazy przez co jest efektywna w zakresie zwiększenia syntezy NO. Arginina ma znikome działanie i nie posiada potwierdzonej skuteczności niemal w żadnym istotnym aspekcie.

Najlepsze suplementy przed treningowe

Nie musimy korzystać z wielu mono preparatów i głowić się nad różnymi konfiguracjami. Możemy skorzystać z rankingu przed treningówek gdzie znajdziemy najlepsze suplementy przed treningowe i mnóstwo opinii na ich temat – https://forum-sportowe.pl/topic/359-najlepsze-suplementy-przed-treningowe-ranking/

http://go.pl.bbelements.com/please/code?j-23641.1.24.1.0.0._blank
Previous post

Określ Swoje Wartości i Żyj Według Nich

Next post

Kozak - Mężczyzna Wczoraj i Dzisiaj #1

3 komentarze

 1. WIktor
  24 marca 2018 at 19:31 — Odpowiedz

  Czytałem o środku przedtreningowym Titans Rage . Podobno jest bardzo skuteczny. Duży zastrzyk energii i siły, lepsza praca mięśni i szybszy ich wzrost, szybka odnowa organizmu po treningu, eliminacja zmęczenia, wzrost koncentracji i motywacji do realizowania planów treningowych

 2. 18 kwietnia 2018 at 05:02 — Odpowiedz

  Wszelakie przedtreningówki to w większości ściema. Jest zapotrzebowanie na tego typu produkty, to i jest tego wysyp na rynku. Moim zdaniem z tego wszystkiego jedyne co ma sens to „czysta” kofeina czy to w tabsach, czy w proszku – co daje realne pobudzenie, oraz monohydrant kreatyny i jemu pochodne (chociaż też nie widzę sensu przepłacania za pozostałe). Większość przedtreningówek działa na zasadzie placebo. Na opakowaniu napisali „pobudzenie/przyrost siły” to tak musi być ! Tylko pamiętajmy że rynek supli rządzi się własnymi prawami, to nie leki, które gwarantują zamierzony efekt.

  • 26 kwietnia 2018 at 13:53 — Odpowiedz

   Jesli chodzi o kofeine, to sprawdz jak shot guarany na ciebie podziala. Co do wiekszosci przedtreningoweg to moge sie zgodzic, bo w wiekszosci nawet nie czuc, zeby dzialaly.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *