0
Shares
Pinterest Google+

Właśnie teraz na półki w sklepach Lidl trafiła kolejna nowa partia kurtek softshell. Jest to najlepsza ochrona przed chłodem i wiatrem. Do tego oddychająca powłoka, znakomicie odprowadza wilgoć na zewnątrz. To właśnie dlatego nie będziesz się przeziębiać, nie przewieje tobie nerek i z przyjemnością będziesz mógł się cieszyć spacerem czy wycieczką rowerową w zimniejszy wietrzny dzień. Tylko co to właściwie jest softshell i na co zwrócić uwagę przy wyborze ubrania.

Softshell Geneza

Brzmi jak tytuł filmu 🙂 Sama nazwa Softshell powstało jako przeciwstawna do wczesniej stosowanego sposobu ubierania się, trójwarstwowego czyli Hardshell. Koncepcja ta zakłada ubiór składający się z bielizny termoaktywnej, warstwy ocieplanej jak np polar i kurtki z membraną, chroniącej ciało przed wiatrem. W tym wypadku softshell miał być rodzajem alternatywy, tkaniny, która byłaby w stanie stworzyć ochronę trzy w jednym i zastnąpić wszystkie warstwy ubioru Hardshell. Materiał bezmembranowy z odpornością na wiatr, izolujący od zimna i z doskonałą oddychalnością.

Softshell Teraz

Dzisiaj softshellem możnba nazwać równiez kurtki z membraną. Jest to praktyczna, wiatroodporna, oddychająca tkanina, która wciąż może być alternatywą dla trój warstwowego sposobu ubierania (hardshell). W dobry sposób zastępuje bieliznę termoaktywną, warstwę ocieplającą i zewnętrzną izolacyjną. Są to ubrania, które możeby dostosować do większości warunków atmosferycznych i klimatycznych, doskonale nadającą sie do aktywności na świerzym powietrzu. Czy to będzie spacer, nordic walking, wycieczka rowerowa, bieg, czy wędrówka po górach, zawsze ochroni nas przed chłodem, odprowadzi wilgoć na zewnątrz dzięki czemu się nie przeziębimy. Poprzednie kurtki z lidla używam do tej pory.

Budowa materiału Softshell

Podobnie jak ubiór hardshell, tyle że nie potrzebujemy trzech warstw ubrań.

Pierwsza wartswa zewnętrzna to poliester, póżniej membrana i na końcu wewnętrzna wartswa krótkostrzyżonego polaru lub dzianiny, która w odpowiedni sposób zapewnia komfort termiczny i zapobiega wychłodzeniu ciała.

W ten sposób powstał materiał całkowicie nieprzewiewny, oddychający i w pewnym stopniu wodoodporny, gdzie warstwa impregnacyjna powstrzymuje przed chłonięciem wody.

Jak Nosić Ubrania Softshell

W okresie wiosennym i jesiennym wszystko co potrzebujemy pod kurtkę softshell, to bielizna termoaktywna, koszulka termiczna, lub zwykły T-shirt. W zimie potrzebujemy grubej warstwy termicznej i docieplenia w postaci polaru lub swetra.

Na To Zwróć Uwagę Przy Zakupie

Dopasowanie – Przede wszystkim kurtka musi być dobrze dopasowana do naszej budowy. Ani nie za luźna ani za obcisła, tak żeby pod sób móc załąrzyć nieco grubrzaą wartswę docieplającą jeśli będzie taka potrzeba.

Funkcjonalność – warto zwrócić uwagę na dodatkowe elementy, jak ilość kieszeni, odpinany kaptur, elastyczna i rozciągliwa z możliwością regulacji kurtki.

Membrana – jej rodzaj wpływa na oddychalność

Oddychalność – mierzy się ją w gramach na metr kwadratowy przeliczając na 24 godziny. Chodzi o to ile pary wodnej jest w stanie przepuścić wybrany materiał przez 1 metr kwadratowy w ciągu całej doby. Im wyższy wskaźnik tym lepiej. Jeśli planujemy spacery w pochmurne dni wystarczy nam około 5000 gram na metr kwadratowy w ciągu doby. Natomiast przy większej aktywności takiej jak, kolarstwo, biegi, wspinaczka, potrzebujemy 10000 gram lub więcej.

Grubość tkaniny – oczywistą oczywistością jest to, że cieńsze tkaniny wybieramy kiedy na dworze jest cieplej, a kiedy wybieramy się gdzieś w chłodne wiosenne i jesienne dni potrzebujemy grubszego materiału.

Kurtki softshell, to najlepsza ochrona podczas sportowej aktywności na świeżym powietrzu. Jest wyjątkowo wygodna i lekka i przydaje się zwłaszcza podczas górskich wypraw, wspinaczki, gdzie panujące warunki są bardzo trudne i zmienne. Warto dobrać ją według swoich potrzeb i aktywności jaką planujemy w niej uprawiać. Dobry, przemyślany zakup zapewni nam długotrwałe użytkowanie kurtki.

http://go.pl.bbelements.com/please/code?j-23641.1.24.1.0.0._blank
Previous post

Kamera Sportowa Forever SC-400

Next post

Wkręceni W Doping...

1 Comment

  1. […] (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); Artykuł pochodzi z bloga Apetyt na sport. Aby przeczytać cały wpis KLIKNIJ TUTAJ […]

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *