1
Shares
Pinterest Google+

Kłamca, to właściwie każdy człowiek. Jest nim kolega, żona i obcy facet spotkany w pociągu. Każdy kłamie i zależy od Ciebie czy będziesz wiedział, kiedy to robi. 

Kłamca – Jak go rozszyfrować

Każdy spotkał się z przeczuciem, pewną świadomością tego, że osoba z którą rozmawiamy nas okłamuje. Nie wiemy skąd pochodzą takie sygnały, jednak wewnętrzny głos podpowiada nam, że ktoś chce wprowadzić nas w błąd. Poniżej przedstawię kilka gestów i zachowania, które powinny zwrócić naszą uwagę i zapalić lampkę ostrzegawczą, że nasz rozmówca może właśnie nam wciskać kit. Są to podstawowe techniki wykorzystywane przez wiele służb bezpieczeństwa. Przydadzą się każdemu, kto nie chciałby stać się ofiarą wyłudzeń czy oszustw. Jest to poznanie języka ciała, werbalnych sygnałów, które powinny nas poinformować  o tym, że słowa które właśnie słyszymy są kłamstwem.

Język ciała kłamcy

 • W momencie mówienia nieprawdy, kłamca zwykle będzie bardziej spięty, niż podczas normalnej rozmowy. Rękoma i dłońmi, będzie wykonywały nieznaczne ruchy w kierunku swojego ciała, unikając szerokiego wykonywania gestów. 
 • Unikanie kontaktu wzrokowego lub bardzo nachalne patrzenie prosto w oczy. Osoba, która mówi prawdę czasami będzie spoglądać w inne miejsca.
 • Dotykanie twarzy, gardła i jamy ustnej. Potarcie palcami o nos lub tył ucha. 

Co oznaczają poszczególne gesty

 • Drapanie się po szyi – gest oznacza, wątpliwości i niezgadzanie się z tym, co usłyszeliśmy
 • Dotykanie nosa – Dotknięcie, podrapanie, lub przetarcie nosa. Niektóre badania starają się połączyć kłamstwo z wydzielaniem się substancji chemicznej podrażniającej nos.
 • Wkładanie palców o ust – świadczy o tym, że potrzebujemy otuchy. Nie czujemy się pewnie i jest to próba wrócenia do dzieciństwa, kiedy byliśmy pod ochroną matki. Często właśnie za spódnica mamy chowaliśmy się kiedy coś przeskrobaliśmy. 
 • Dotykanie ucha – Świadczy o tym, że to co słyszymy nam się nie podoba i z tym się nie zgadzamy
 • Zakrywanie ust – nieświadomie próbujesz zasłonić to, co według mózgu jest złe. Niektórzy udają, że ziewają lub kaszlą zasłaniając usta.
 • Poprawianie kołnierza – kłamstwo często podnosi ciśnienie krwi i wywołuje wrażenie duszności i nadmierną potliwość. Kłamca próbuje schłodzić w ten sposób ciało i złapać więcej oddechu.
 • Pocieranie oka – pocieranie oka często wiąże się z próba odwrócenia wzroku od osoby, do której mówimy nieprawdę.

Jak odczytywać kłamstwo, poprzez gesty i emocje

 • Czas trwania gestów wyrażających emocje, jak i samych emocji okazywanych na twarzy jest inny niż zazwyczaj. Okazanie emocji następuje po dłuższej chwili od zdarzenia i po czasie okazywania ich, nagle się zatrzymuje.
 • Zwiększony okres czasu między słowami, a gestem. Przykładowo ktoś mówi „bardzo chętnie z Tobą pójdę do kina” a następnie dopiero się uśmiecha. W rzeczywistości emocje i słowa powinny być w tym samym czasie.
 • Słowne oświadczenia i mimika twarzy nie pasują do siebie. Przykładowo wykrzywianie ust w delikatnym grymasie i mówienie :”Tak jesteś najlepsza” – bardziej ironia, niż szczerość.
 • Kiedy tylko mimika ust wyraża emocje jak zaskoczenie, smutek czy radość, zamiast całej twarzy. Prawdziwe emocje okazywane są przez zaangażowanie mięśni szczęki, policzków, czoła i oczu, nie tylko ust.

Kłamca w czasie, kiedy wytoczymy przeciwko niemu jakieś oskarżenia, lub zadamy pytanie, na które nie będzie chciał szczerze odpowiedzieć, będzie również okazywał pewien typ zachowania. Między innymi może przyjąć postawę bardziej obronną, niż osoba która mówi prawdę i zaczyna traktować oskarżenia jako potwarz. Kłamca również, będzie starał się odwrócić, od osoby, która zadaje mu niewygodne pytania. Będzie odwracał głowę lub stawał bokiem. Siedząc na przeciwko osoby którą wypytujemy warto zwrócić też uwagę na to czy nie przestawia przypadkowych przedmiotów między nas a niego (kluczyki, telefon, książka). Stawianie takiego muru obronnego, również sugeruje , że nas oszukuje.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kiedy zadajesz pytanie

 • Kiedy zadajesz proste pytanie, kłamca zazwyczaj będzie się starał uniknąć prostej i krótkiej odpowiedzi. Będzie lawirował w słowach. 
 • Próby odpowiadania na pytanie Twoimi słowami np. Czy Ty zabrałeś kluczyki ze stołu? – Nie. Ja nie zabrałem kluczyków ze stołu. 
 • Kłamcy w odpowiedziach i tłumaczeniu często unikają używania zaimków, ponieważ z nich wynika dużo więcej niż z pozostałej treści zdania.
 • Osoba mówiąca prawdę, będzie bardziej oszczędna w słowach, nie starając się specjalnie podkreślać jakiegoś wyrażenia np. bardziej wiarygodne jest „Nie zrobiłem tego” niż „Nie. Ja tego nie zrobiłem” z akcentowaniem każdego wyrazu. 
 • Osoba, która kłamie nie lubi ciszy i przerw w trakcie rozmowy, co powoduje chęć mówienia. Często są to nieistotne szczegóły, jednak zalepiają lukę i kłamca ma wrażenie, że staje się bardziej wiarygodny. Warto nie komentować tego, co mówi nasz rozmówca i czekać co będzie dalej.
 • Zmieszanie, jakie wywołuje kłamstwo, może spowodować, że kłamca będzie mówił ciszej i będzie miał problem z utrzymaniem poprawnej składni i gramatyki w wypowiedziach.
 • Czasami, kiedy zadamy jakieś pytanie, ktoś odpowiada nam na nie humorystycznie lub sarkastycznie, co daje duże prawdopodobieństwo, że ta osoba jest nie szczera i próbuje nas zbyć. 
 • Kiedy domyślamy się, że ktoś nas okłamuje podczas rozmowy, możemy spróbować szybko zmienić temat. Jeżeli mieliśmy rację, kłamca bardzo chętnie przejdzie do nowej rozmowy i będzie widać jego rozluźnienie się. Kiedy taki sam sposób zastosujemy wobec osoby, która mówi prawdę, zauważymy zmieszanie i chęć powrotu do poprzedniego tematu.

 

Wszyscy kłamiemy i to jest pewne. Są to w większości kłamstwa drobne i niemające znaczenia. Zwyczajnie, ktoś poczuje się lepiej, kiedy powie, że jego zegarek kosztował 1200 zł, a nie 150 i został kupiony na bazarze. Kto inny nie będzie chciał sprawiać przykrości i powie, że obiad jest smaczny, albo, że koleżanka ładnie wygląda w nowej sukience. To są kłamstwa bez znaczenia, jednak są sprawy, w których potrzebujemy poznać prawdę. Warto poznać tych kilka gestów i nauczyć się obserwować ludzi, żeby nie zostać przez nich wykorzystanym.

 

http://go.pl.bbelements.com/please/code?j-23641.1.24.1.0.0._blank
Previous post

11 Maniacka Dziesiątka - bieg godny swojej nazwy

Next post

Każdego dnia, ciesz się z tego co masz

6 komentarzy

 1. Zdeterminowana Ana
  18 września 2014 at 19:50 — Odpowiedz

  Ja nie umiem kłamać, nie wychodzi mi to, więc jestem raczej prawdomówna. 🙂

 2. Jan Kuk
  18 września 2014 at 20:11 — Odpowiedz

  świetny artykuł

 3. Maria Karczewska
  18 września 2014 at 20:16 — Odpowiedz

  Artykuł świetnie napisany, kto by się spodziewał, że tyle można wyczytać bazując tylko na mimice twarzy 😉

 4. Piotr Szczypior
  18 września 2014 at 20:25 — Odpowiedz

  widziałem wiele artykułów a takiej tematyce a ten jest na prawdę dobry

 5. Roksana Przybytniak
  18 września 2014 at 22:25 — Odpowiedz

  Bardzo dobry artykuł , niezwykle pomocne informacje. Czerwona lampka zapewne zaświeci mi się teraz znacznie szybciej 🙂

 6. Malgorzata Wrzesinska
  20 września 2014 at 22:10 — Odpowiedz

  Przydatny artykuł Piotrze. Będę bardziej zwracać uwagę na ludzi i ich mimikę. Pozdrawiam 🙂

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *