3
Shares
Pinterest Google+

Jakiś czas temu, pytanie, jak wybrać buty do biegania nie miało dla mnie znaczenia, a tym bardziej nie znajdowałem w głowie odpowiedzi, bo przecież buty to buty, prawda? NIE PRAWDA!

Kiedyś zacząłem biegać. Jest to dla mnie czas tak odległy, że już zapomniałem, jaką miałem wtedy wagę i jak ciężko było pokonywać dystans kilku kilometrów. Był to też czas w którym byłem przekonany, że biegać można w najzwyklejszych trampkach, a o specjalistycznych butach do biegania nie miałem nawet pojęcia. Później z niedowierzaniem obserwowałem ceny butów, które wydawały mi się absurdalnie wysokie. Z czasem jednak coś zrozumiałem. Coś co odmieniło moje podejście na zawsze.

Przy wyborze butów do biegania, jest kilka spraw na które trzeba zwrócić uwagę. Dużo zależy też od tego, czy w twojej szafie będzie tylko jedna para i będzie trzeba znaleźć rozwiązanie optymalne, czy raczej będziesz mógł sobie pozwolić na kilka par i wtedy problem z wyborem będzie mniejszy.

Jak wybrać buty do biegania

Podłoże

Moim zdaniem podstawa, to podłoże po jakim będziesz biegać. Czy będą to leśne i polne drogi (takie są najlepsze dla Twoich stawów), czy kostka brukowa, asfalt i betonowe chodniki. Wybór między butami trailowymi i butami szosowymi powinien być rozpatrywany jako pierwszy. Myśląc o bieganiu mieszanym trochę po lesie, trochę po asfalcie wybieraj buty na trasy utwardzone. 

jak wybrać buty do biegania
Buty do biegania w terenie mają bardziej przyczepny bieżnik i są mocniej usztywnione.

Typ Stopy

Określając typ stopy, dowiadujesz się czy potrzebujesz buty z wkładką, czy z większa amortyzacją, czy może masz stopę naturalną. Jak określić typ stopy dowiesz się z tego wpisu – Jak zbadać typ stopy

Waga ciała

Ciężar ciała ma bardzo duże znaczenie. Dla osób powyżej 85 kilogramów lepsze będą buty z dużą amortyzacją, dla biegaczy z wagą 75 -80 kilogramów, można już szukać butów startowych, gdzie amortyzacja jest nieco niższa. Siła uderzenia stopy o ziemię jest trzykrotnie wyższa niż waga Twojego ciała, dlatego amortyzacja w tym przypadku ma tak duże znaczenie dla Twoich stawów, piszczeli itd.

Dystans

Przebiegane przez Ciebie kilometry podczas jednego treningu także mają znaczenie. Inne buty będą potrzebne, do 5 kilometrowego joggingu 3 razy w tygodniu, inne kiedy biegasz w półmaratonach, a jeszcze inne kiedy Twoim celem jest maraton. Zasada dla mnie jest prosta, im większy dystans tym lepsza amortyzacja i wsparcie stopy. Pięciokilometrowe trasy spokojnie przebiegniesz w lekkich szmaciankach, półmaraton w startówkach ze średnią amortyzacją (np. New Balance 890v5), za to maraton będzie potrzebował już solidnego amortyzowania, takiego jak w Asics Nimbus.

jak wybrać buty do biegania
Im dłuższy dystans, tym większa powinna być amortyzacja w butach biegowych

Komfort

Nie zawsze najdroższe jest najlepsze, dlatego przy wyborze butów nie kieruj się ceną. Przymierz kilka par, pobiegaj po sklepie, pospaceruj i poskacz zanim zdecydujesz się na którekolwiek. Nie wierze w coś takiego jak słowa sprzedawcy, ze but musi się ułożyć. W chwili obecnej but od początku powinien pasować na stopę, jeżeli coś ociera, gdzieś uciska zrezygnuj z tej pary i poszukaj takich, które będą pasowały to Twojej stopy. Pamiętaj też, żeby wybierać buty większe o 1,5 – 2 rozmiary, ponieważ stopa w wyniku zmęczenia puchnie.

Dlaczego przestałem patrzeć na ceny kupowanych butów, a zacząłem większą uwagę zwracać na mój komfort? Dlatego, że zdrowie jest tylko jedno, a koszt obuwia nawet z wyższej półki jest znikomy w stosunku do kosztów leczenia. Urazy stóp, kontuzje kolan, ud, śródstopia, dyskomfort przy dłuższych dystansach; wszystko to sprawiło, że od teraz słucham tylko i wyłącznie swojego ciała. Oczekuję odpowiedniego dopasowania, jakości i wygody nawet przy długich trasach. Nie szukam najdroższych i najbardziej zaawansowanych technologicznie butów, tylko te w których będę czuł największą wygodę.

 

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star
http://go.pl.bbelements.com/please/code?j-23641.1.24.1.0.0._blank
Previous post

Kolarzówka w triathlonie. Lemondka czy bez - kiedy szybciej?

Next post

Triathlon Sieraków - dzień który mnie pobudził

6 komentarzy

 1. 8 czerwca 2015 at 11:53 — Odpowiedz

  Bardzo przydatny posty – właściwe dobranie obuwia jest dla biegacza bardzo ważne , serdecznie pozdrawiam 🙂

 2. 10 czerwca 2015 at 17:15 — Odpowiedz

  […] Trudno zacząć biegać bez właściwych butów i własnie teraz przychodzi etap ich wyboru. Wszystko zależy od wielu czynników; wagi, terenu po którym chcesz biegać itd. Z tego linka dowiesz się jak wybrać dla siebie odpowiednie buty biegowe i jakie znaczenie ma podłoże po którym biegasz – jak dobrać buty biegowe. […]

 3. Robi
  26 czerwca 2015 at 07:35 — Odpowiedz

  Salomony bardzo dobrze się sprawdzają w górskich i trailowych biegach. Przydatny wpis.

 4. Koń
  8 lipca 2015 at 11:26 — Odpowiedz

  Podstawa, to wygoda. Reszta tylko gadżety i ładne nazwy

 5. 4 stycznia 2016 at 10:54 — Odpowiedz

  Dokładnie podstawą są buty, reszta to tylko element dekoracyjny żeby ładnie wyglądać na zdjęciach. Kompletowanie sprzętu biegacza zawsze trzeba zacząć od butów. Jest to najważniejszy element.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *