1
Shares
Pinterest Google+
System samoobrony w walce realnej
 
Krav maga w dosłownym tłumaczeniu z języka hebrajskiego oznacza walkę w bliskim kontakcie.
Jest to izraelski system walki wręcz i samoobrony opracowany w latach 30 XX wieku w Czechosłowacji przez Imi Lichtenfelda. Jego prostota i skuteczność bazuje na tym, że odnosi się do podstawowych odruchów człowieka.
W swoich założeniach ukierunkowana na szybkość i skuteczność poprzez ataki na krtań, oczy, krocze, uszy i inne wrażliwe punkty na ciele człowieka.
 
Twórca systemu uprawiał różne dyscypliny sportu, między innymi zapasy, boks i gimnastykę w których zdobył mistrzostwo Słowacji. Trenował również jiu-jitsu.
W latach 30 stał się liderem młodych Żydów, którzy byli zmuszeni, do przeciwstawienia się faszystowskim bojówkom. Walki, które stoczył, wielokrotnie z przeciwnikami silniejszymi oraz uzbrojonymi w pałki i noże, dały mu doświadczenie umożliwiające skonstruowanie skutecznego systemu samoobrony.
Założeniem do tego systemu był skuteczny i agresywny atak w walce z silniejszym i lepiej wyszkolonym przeciwnikiem.
Trzeba pamiętać, że Krav maga nie jest sportem, a systemem samoobrony, której zastosowanie znajdujemy jedynie w formie realnej walki wręcz.
 
Główny cel, jaki sobie stawia adept tego systemu, jest pozbawienie napastnika zdolności do dalszego ataku. Uczy zdecydowanej postawy w czasie konfliktu, gdzie należy bronić się i atakować najkrótszą drogą, oraz z pozycji w jakiej się znajdujemy, przy okazji podejmując jak najmniejsze ryzyko. Ta forma walki nie ma podłoża filozoficznego, a przekaz jest prosty „Jeżeli Twoje życie lub zdrowie jest zagrożone, masz prawo do jego obrony, bez względu na środki”.
W trakcie nauki dowiadujemy się jak przewidywać i unikać zagrożeń, a także jak zachować przytomność umysłu w sytuacjach stresowych.
To nie jest ładna technika walki, za to bardzo efektywna przy zastosowaniu minimum ruchów.
Uważana jest za brutalny, składający się z nieczystych uderzeń, system walki. Zawiera obronę przed atakami wręcz, nożem czy bronią palną. W ataku korzystamy nie tylko z kolan, łokci i pięści, ale ze wszystkiego co znajduje się w naszym zasięgu. Bez znaczenia czy będzie to kamień, śmietnik czy pęk kluczy. Punktami, na które atakujemy to oczy, gardło, obojczyki, mostek, nerki, żebra, splot słoneczny, krocze, kolana, staw skokowy.
 
W krav maga stosuje się 4 stopniową gradację obrony w zależności od zagrożenia. 
  1. Zasada pierwsza: Unikaj miejsc i sytuacji niebezpiecznych
  2. Zasada druga: Jeżeli znajdziesz się w niebezpiecznym miejsu lub sytuacji, to oddal się z tego miejsca jak najszybciej
  3. Zasada trzecia: Jeżeli znajdziesz się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji i nie możesz się z niej oddalić, to walcz używając wszystkich dostępnych przedmiotów, które mogą Ci pomóc.
  4. Zasada czwarta: Jeżeli znalazłeś się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji, nie możesz się oddalić i w zasięgu nie ma żadnych przedmiotów, które można by było w walce wykorzystać, to walcz w sposób maksymalny, nie stawiając sobie żadnych ograniczeń.
 

Stopnie szkoleniowe w systemie krav maga

W cywilnych szkoleniach Krav Maga stosuje się symbolikę naszywek na spodniach lub koszulkach.
 
 
Czarne naszywki z białymi paskami, czyli stopnie DEFENDER od D1 do D5 – poziom początkujący
 
 
 
Czarne naszywki ze srebrnymi gwiazdami, czyli stopnie FIGHTER od F1 do F5 – poziom zaawansowany
 

 

 
Czarne naszywki ze złotymi gwiazdkami, czyli stopnie EXPERT od E1 do E5 – poziom mistrzowski
 

 

 

http://go.pl.bbelements.com/please/code?j-23641.1.24.1.0.0._blank
Previous post

No to mamy Logo!!!

Next post

Darmowy maraton fitness w 2B Active Swarzędz

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *