0
Shares
Pinterest Google+

Żeby Nie Było Zimno W … Plecy

Dobra. Zbliżamy się do tak samo fantastycznego, jak i znielubianego przeze mnie okresu, kiedy albo zimno, albo pada, albo… eghh… zimno. Jeżeli akurat wybierasz się na narty, to rzecz jasna. mordka się uśmiecha na samą myśl o mrozie i śniegu, ale jak trzeba zrobić jakiś rekreacyjny trening, to już tak nie cieszy zimowa aura. Przydaje się odpowiednio przygotować do tego chłodniejszego okresu i zabezpieczyć ciało przed chłodem. Bielizna termoaktywna, to według mnie doskonałe wybawienie od obciachowych kalesonów i dziecięcych rajstop (kto ma jeszcze koszmary?). 

Jak Działa Bielizna Termoaktywna?

Dziecinnie proste. Specjalne syntetyczne materiały z których jest produkowana, sprawnie odprowadzają pot i parę wodną z powierzchni ciała. Dzięki temu skóra jest sucha, nawet przy większym wysiłku. Dobra bielizna termoaktywna, szybciej odparowuje wilgoć, niż ją wchłania. Dzięki temu sama pozostaje sucha, a pomiędzy skórą, a materiałem pojawia się cienka warstwa ogrzanego powietrza, co zapewnia dodatkowy komfort w jej noszeniu. 

Zalety bielizny termoaktywnej bardzo szybko można docenić porównując ją do tej bawełnianej. Bawełna nie odprowadzi wilgoci i nie zapobiegnie utracie ciepła. Już sam fakt przyklejania się koszulki do mokrych pleców jest dużym dyskomfortem, a do tego dojdzie uczucie zimna. W ostateczności organizm się wychłodzi i w najlepszym przypadku skończy się na małym przeziębieniu.  Bawełna nie spełnia podstawowych warunków ochronnych w przypadku aktywności fizycznej, dlatego nawet jeśli „na narty” kupisz wysokiej jakości kurtkę, czy polar, brak odpowiedniej termoaktywnej bielizny nie da oczekiwanego rezultatu.

Pamiętaj, że jeśli będziesz prać taką bieliznę w niewłaściwym proszku to, straci ona swoje właściwości. Tutaj cię zaskoczę, bo nie mam na myśli drogich proszków. Wręcz przeciwnie. Proszki, które mogą uszkodzić bieliznę to, te droższe, które zawierają lanolinę i różnego rodzaje zmiękczacze. Możesz sprawdzić, czy proszek jest odpowiedni, przez test kropli wody na wewnętrznej stronie bielizny. Jeśli kropla z proszkiem zacznie wchłaniać się w ciągu 8 sekund, to możesz w takim proszku wyprać swoje ubranie, w innym przypadku zmień proszek.

bielizna termoaktywna

Jaką Wybrać Bieliznę Termoaktywną?

Na jesień i zimę bieliznę dobieraj w zależności od przeznaczenia. To właśnie od tego, czy chcesz bieliznę termoaktywną do biegania, na rower, do sportów zimowych, czy może do chodzenia po górach zależy jakiego typu bieliznę wybierzesz. 

Jeżeli do umiarkowanej aktywności czyli, spacerów, chodzenia po górach, czy po prostu wyjścia poza drzwi domu w zimny styczniowy poranek i kupienie świeżej bułki do kawy (w życiu bym się tak nie poświęcił), to wystarczy bielizna termoaktywna o średniej grubości, na przykład taka (klik)

To bardzo uniwersalna bielizna dobra do noszenia w temperaturze od – 5 do 15 stopni. Jest to dobra opcja, jako podstawowa warstwa do ubioru trójwarstwowego. Przy niższej temperaturze dokładamy polar i wiatrówkę. 

Jeżeli jednak planujesz większą intensywność swoich treningów to pomyśl, nad grubszą bielizną termoaktywną. Osobiście korzystam z tej od Berkner. Różnica polega na tym, że odprowadza ona pot jeszcze dalej od skóry, może wchłonąć go więcej i jest również bardziej ciepła. Dobrze sprawdza się na zimowym bieganiu, rowerowaniu i na nartach. Przy wyższych temperaturach jest nieco za ciepła, ale za to rewelacyjnie wygląda wzór podkreślający muskulaturę. 

bielizna termoaktywna do sportu

Koszulka od Berkner to koszulka bioniczna wykonana w technologii przestrzennego kształtowania stref. Świetnie się dopasowuje do układu mięśni. Do tego różne struktury materiału wspomagają pracę mięśni i odpowiednio odprowadzają wilgoć na zewnątrz. Jest wyjątkowo wygodna i daje poczucie komfortu. Lekka, sprężysta i skutecznie reguluje wilgoć i temperaturę.

Pamiętaj, że;

  • Bielizna powinna przylegać idealnie do ciała
  • Musi być prana w odpowiednim proszku 
  • Trzeba ją wyprać przed pierwszym noszeniem
  • Musi odprowadzać wilgoć od skóry
  • Po każdej aktywności musi być wyprana

Może i Powinna Dobrze Wyglądać

Czasy szarych porozciąganych kalesonów się skończyły. Bielizna termoaktywna może i często wygląda bardzo estetycznie. Jest ozdobiona w ciekawe wzory i potrafi ładnie wyeksponować sylwetkę. Oczywiście wygląd to tylko wartość dodana, przecież liczy się wnętrze, albo inaczej technologia jej wykonania. Wygląd nie spełnia specjalnych funkji w utrzymywaniu ciepła i odprowadzaniu wilgoci, ale nadaje jej niepowtarzalny kształt i sprawia, ze dobrze się poczujesz patrząc w lustro.

Ważny za to jest odpowiedni krój i rozmiar. 

Termoaktywna bielizna sportowa powinna być dopasowana (a nawet obcisła), aby spełniała swoje zadanie. Kupowanie luźnej koszulki aktywnej mija się z celem. Jeżeli bielizna nie opina ciała, wilgoć nie jest szybko transportowana na zewnątrz i pot pozostaje na skórze. Nie ma znaczenia czy wybierzesz tą bezszwową, czy z płaskimi szwami. Liczy się to, żeby przylegała do ciała i nie ograniczała ruchów. Musi być dobrze dopasowana do ciała.

Taki komplet też jest całkiem dobrą opcją na swobodne spacerowanie po domu. Taki jakby dres tylko wygodniejszy 🙂

bielizna termoaktywna,

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania zapraszam do kontaktu kontakt@apetytnasport.pl

Pozdrawiam

Piotr

Wpadnij na Facebook, Instagram i You Tube

http://go.pl.bbelements.com/please/code?j-23641.1.24.1.0.0._blank
Previous post

10 Najlepszych Wskazówek Treningowych

Next post

Skarpety Kompresyjne - Jak Zadziałają Na Twoje Ciało?

1 Comment

  1. 18 listopada 2016 at 09:39 — Odpowiedz

    Patrząc na pogodę – bardzo przydatny poradnik 🙂 Dobrze, że przybliżyłeś jak działa taka bielizna i przede wszystkim jaki jej rodzaj jest potrzebny do jakiej aktywności i na co zwrócić uwagę – dotychczas był to nieznany mi temat 😀

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *