4
Shares
Pinterest Google+

I znów biegam. Dla głowy, dla spokoju, dla oderwania się od pracy. Dla kondycji, dla spalenia tłuszczu i zdrowszego serca. Bieganie po przerwie, zwłaszcza tak długiej, to nauka siebie od nowa. Wiesz, że potrafisz biec, ale nie pamiętasz, jak to było. Jak stawiać kroki, jak kontrolować tempo i oddech. Jak daleko możesz biec, zanim kolana powiedzą dość.

Myślę o tym i znów biegnę, nieśmiało stawiając pierwsze kroki. Stopy ocierają się o asfalt, zaczynają szurać, bez odbicia, bez sprężystości. W każdym kroku czuję wstrząs wędrujący do kolan i później do bioder. Ciężar kroków jest bardziej odczuwalny. Waga cięższa –  mięśnie pracują inaczej i mają większe zapotrzebowanie na tlen. Dziwne to skupienie, żeby nie biec za szybko, spowalniać kroki, oszczędzać oddech, kiedy płuca zaczynają się wypełniać powietrzem, a zmęczenie za szybko przychodzi. Dziwne, ale to jest przyjemne uczucie, bo każdy kolejny dotyk stopy na asfalcie sprawia, że pamięć wraca.

I daję radę, rozpędzam się i wszystko to nie ma już znaczenia, bo forma powoli się odradza. Ciało dostaje nowego zastrzyku energii, a umysł staje się lżejszy. Stres odpływa, kiedy serce zaczyna mocniej bić, pompuje krew gorącą, wzrasta tętno, a na skroni spływa pierwsza kropla potu. Twarz skupiona, ale w środku głęboko uśmiech się pojawia. Czas mija szybciej, kiedy w około drzewa, zieleń i cisza. Wraca wiara w swoje możliwości, zapominasz o zmęczeniu, braku sił, wytrzymałości i kondycji. Leeeecisz w przód!

Jeśli ty również powracasz po długiej przerwie do biegania, przeczytaj poniżej, jak rozpocząć bieganie po przerwie i baw się dobrze na biegowych ścieżkach.

Bieganie Po Przerwie W Treningach – Jak Zaczynać i Nie Mieć Kontuzji

I Bądź pewny, że to już jest właściwy moment

Jeśli zaczynasz biegać po kontuzji, to przede wszystkim sprawdź, czy to na pewno ten czas. Czy już wszystko się zagoiło i możesz wrócić do spokojnego biegania. Jeśli po kilku krokach będziesz dalej odczuwać ból, to lepiej jeszcze poczekać z powrotem na trasę.

II Nie rozpaczaj nad utratą formy

Nie płacz. Nie biegasz tak jak kiedyś, ale forma powoli będzie wracać. Skup się na przyjemności z samego biegu i otrzyj łzy.

III Spójrz na siebie 

Po przerwie jesteś kimś innym. Nie ta waga, nie ta kondycja, nie te czasy. Pamiętaj o tym i nie porównuj swoich wyników.

IV Nie nadrabiaj kilometrów

Kilometrów których nie wybiegałeś nie nadrobisz, więc nawet nie próbuj od początku biegać długich dystansów. Zbyt duża intensywność na początku może przynieść tylko kolejne przeciążenia i kontuzje.

V Przygotuj swój plan i powoli wracaj do biegania

Powoli to znaczy tak, jak kiedyś, dawno temu, kiedy zaczynałeś. Trochę marszu, trochę biegu, nie za duże odległości i odpowiedni czas na regenerację. Chillout 🙂

Nie byłbym sobą, gdybym nie napisał o planowaniu. Zaplanuj swój powrót do formy. Daj sobie czas na zwiększenie wytrzymałości, później dodaj biegi w tempie, podbiegi a na końcu sprinty i interwały. Na początek 8 tygodni spokojnych biegów, wytrzymałość, równe tempo, uregulowany oddech. Dopiero później pomyśl o zwiększeniu siły i prędkości.

VI To może zawody dla zabawy?

Spróbuj przebiec swoje pierwsze zawody, od tak na próbę. Dla zabawy, bez spiny i bez patrzenia na zegarek. Zwyczajnie znów to poczuć. Czerpać przyjemność z biegu w tłumie ludzi. Wybrałem sobie Wings for life i chociaż pewnie będę zdychać po 10 km, to zawsze jakiś miły początek 🙂

VII Poszukaj wsparcia

Jeśli ci ciężko, jeśli ci źle poszukaj kogoś, kto tobie pomoże z treningami. Trener, towarzysz niedoli, pies? 🙂

VIII Wypocząłeś, a teraz ciesz się biegiem

Ciesz się tym, że znów zacząłeś i minęła kontuzja. Delektuj się każdym krokiem, widokami, ciszą i możliwością bycia ze samym sobą.

 

Nie ważne jak długo nie trenowałeś. Nie ważne z jakim czasem teraz pobiegniesz i na jakim dystansie. Ważne, że znów masz na to ochotę i sprawia to przyjemność. Reszta nie ma znaczenia.

http://go.pl.bbelements.com/please/code?j-23641.1.24.1.0.0._blank
Previous post

Bądź Swoim Własnym Bohaterem...

Next post

Wings For Life Cambridge 2017

10 komentarzy

 1. 9 maja 2017 at 20:44 — Odpowiedz

  Świetne porady. Warto uważać przy powrocie do biegania. Mały błąd może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

 2. 10 maja 2017 at 10:27 — Odpowiedz

  idealny wpis dla mnie 🙂

 3. 10 maja 2017 at 10:53 — Odpowiedz

  Przydadzą mi się te porady. Akurat po zimie chcę wrócić do biegania, ale kondycja ewidentnie już nie ta co wcześniej.

 4. 11 maja 2017 at 19:56 — Odpowiedz

  Fajne porady , zastosowałam się do przebiegnięcia swojej pierwszej piątki bez żadnej spiny 🙂

 5. 11 maja 2017 at 21:42 — Odpowiedz

  Bardzo przydatny artykuł. Powrót do biegania najlepiej zacząć od małych kroków. Najwięcej kontuzji bierze się z nieodpowiedniego przygotowania po długiej przerwie więc lepiej to dobrze przemyśleć.

 6. 11 maja 2017 at 21:50 — Odpowiedz

  Największy mój błąd polega właśnie nad tym, że nie pilnuję ustalonych kilometrówek tras 🙂

 7. 13 czerwca 2017 at 08:36 — Odpowiedz

  Dobry wpis, powrót do biegania wcale nie musi być trudny, i ty jesteś tego przykładem 🙂

 8. 7 września 2017 at 12:05 — Odpowiedz

  jak ktoś przerwał to inaczej, bo kiedyś już biegał i wie, że dawał radę, gorzej zacząć jak nigdy się nie biegało

 9. 27 września 2017 at 15:46 — Odpowiedz

  U mnie też jest problem z powrotem do formy, źle się czuję z tym, że nie biegam już tak szybko jak kiedyś, a i trochę za dużo kilogramów wpadło …

 10. 11 października 2017 at 13:03 — Odpowiedz

  Ja też miałem problem z bieganiem a dokładniej z tym żeby zaczać, ale jak już zaczne to rano aż mam ochotę wstać i iść troche pobiegać, należe do tych osób które lubią wstać o 5/6 rano i iść biegać popołudniu i wieczorem już to nie jest to samo

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *