2
Shares
Pinterest Google+

Ostatnia historia z Panem Kuryło, wyjątkowym biegaczem, ale zapatrzonym jedynie w siebie i swoje potrzeby człowiekiem, przywołała u mnie pewną myśl. Właściwie bardzo prostą. Biegacz jest TYLKO człowiekiem, a to ostatnio znaczy coraz mniej.

Zauważyliście jak łatwo ocenia się ludzi jedynie przez pryzmat tego co robią? Ludzie uwielbiają szufladkować innych bez jakiejkolwiek chęci poznania bliżej drugiego człowieka. Facet na siłowni z pewnością jest tępakiem, impotentem i bierze koksy. Kobieta, która ćwiczy, to zwykła dziunia, dla której najważniejsze, to pokazać nagi tyłek na zdjęciach. Wzięła by się za rodzenie dzieci. O rowerzystach nie ma co pisać, bo przecież irytują każdego. A popatrzcie na biegacza. Taki spokojny, miły osobnik, który po cichu przemyka bocznymi ścieżkami. Skromny, uśmiechnięty, nie zawadza nikomu.

Jaki bezsensowny tok skojarzeń prowadzi do tak szybkich ocen i katalogowania ludzi według ich zajęć? Raz, dwa i dzielimy pacjentów na boskich i tych do odstrzału.

Spoglądając na tego biegacza, wartko szurającego stopami o podłoże, z miną wykrzywioną w delikatnym uśmiechu, zawsze będziemy mieć miłe skojarzenie. Ach biegacz, pełen optymizmu, naładowany tymi wszystkimi endorfinami, brnie przez życie nie wadząc zupełnie nikomu. Wręcz mityczna postać, która wyrwała się ponad przeciętność, kanapowo pilotowych możliwości, ucywilizowanego człowieka. Wspaniałe. Z pewnością jest honorowy, pełen godności i szacunku dla innych. Pewnie nie bije dzieci, może nawet żony i do kościoła chodzi co niedzielę. Taka dobra dusza, która dba o zdrowie, lepsze samopoczucie, zmienia siebie, innych i świat.

A to wszystko, to takie pierdolenie. Biegacz jak każdy inny jest tylko człowiekiem, z szeregiem wad niedociągnięć i ludzkiej ułomności. Gdyby było inaczej przy leśnych ścieżkach nie leżałyby opakowania po żelach energetycznych, na zawodach nikt by się nie wpierdzielał w pierwsze szeregi spowolniając pozostałych, a taki Pan Kuryło nie przywiązałby schorowanego psa do bramy w ponad 30 stopniowym upale. Później zaskoczenie, że biegacz zrobił coś tak podłego. Przecież ludzie, to w dużej mierze pozbawieni skrupułów egoiści, dla których tylko ich własne dobro jest ważne. Można się oburzać i mówić „przecież ja taki nie jestem”, a wystarczy tylko chwila zastanowienia, żeby przypomnieć sobie te małe i większe grzeszki, po których twarz spływa czerwonym, jak bielizna mojej matematyczki, rumieńcem wstydu.

Sam się zastanawiam, skąd taki sposób oceniania. W końcu bardzo często łapię się na szybkim szufladkowaniu ludzi, które wynika jedynie z racji tego czym się zajmują, jaki wykonują zawód, jakie mają wykształcenie. Warto nauczyć się każdemu dawać szansę, żeby sam zapracował na swoją opinię, a samemu dbać o to, żeby potrafić sobie spojrzeć w oczy, przeglądając się w lustrze. Dobrze traktować innych, szanować otaczającą nas przyrodę i nie krzywdzić zwierzaków – to nie wiele. W końcu nie jest ważne co się robi, a kim się jest. I mimo, że każdy z nas jest człowiekiem, to człowieczeństwa w nas coraz mniej.

http://go.pl.bbelements.com/please/code?j-23641.1.24.1.0.0._blank
Previous post

Wysportowane ciało jest świątynią emocji

Next post

Zielona Herbata - po ilu szklankach będziesz zdrowszy?

1 Comment

  1. 19 sierpnia 2015 at 12:29 — Odpowiedz

    Cóż szybka ocena to niestety rzecz ludzka i chyba nie ma osoby, która tego nie robi (kiedyś oglądałam program i to nasz kochany mózg niestety takie rzeczy robi). Na szczęście jest wiele osób inteligentnych i nie ulegają pierwszemu wrażeniu, zresztą kolejna ludzka cecha ciekawość, często nam na to nie pozwala.
    Ja na tego człowieka nie patrzę przez pryzmat, że jest biegaczem, ultramaratończykiem czy w końcu osobą wierzącą. To są jakieś role, które spełnia. Bardziej przemówiło do mnie to, że psa przygarnął, a potem porzucił (niestety wiele osób wie, że dla Pas jest to stres wręcz nieziemski). Ja swojego psa kocham i w życiu czegoś takiego bym nie zrobiła, choćbym miła z czegoś zrezygnować.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *