3
Shares
Pinterest Google+

Jak być szczęśliwym? To chyba jedno z najważniejszych pytań, jakie każdy sobie zadaje. Właściwie co to jest szczęście? Czy to ten moment w którym uświadamiasz sobie, że masz wszystko czego potrzebujesz? Czy może trzeba mieć więcej? Może jednak szczęście jest bliżej niż się wydaje i tylko umiejętne kierowanie swoim życiem sprawia, że doznajemy tego poszukiwanego uczucia. 

Każdy mówi, że chciałby być szczęśliwym. Tak na prawdę nie wiadomo nawet, co to znaczy. To takie ulotne uczucie, delikatne i czasami zastanawiam się czy faktycznie istnieje. Bo to nie jest kwestia pieniędzy, nie można tego kupić, jest czymś co wydaje się być blisko, ale nie pozwala się złapać. Patrząc na dni, które przeminęły pojawiło mi się kilka myśli dotyczących tego jak być szczęśliwym, a przynajmniej ograniczyć te chwile, w których to uczucie nas opuszcza.

1. Zaakceptuj siebie

Podstawa to akceptacja siebie w pełni. Każdej zalety, wady, mankamentów, niedoskonałości i ułomności. 

2. Pracuj nad sobą. Rozwijaj się.

Staraj się być lepszym każdego dnia. Rozwijaj się małymi kroczkami, poświęcaj codziennie chwilę tylko na to w czym chcesz być lepszym. Ucz się języka, uprawiaj jakiś sport, pracuj nad swoim charakterem i odczuwaj coraz większa satysfakcję ze swoich postępów. Nie stój w miejscu, nie cofaj się.

3. Nie rób sobie wrogów

Chodzi o to, że nie musisz ich sam szukać, bo zawsze jacyś się znajdą. Dlatego nie rób sobie nowych na przykład przez obgadywanie, kłamstwa i oszukiwanie. Wszystko w końcu wychodzi i pozostaje niesmak, konflikty i wyrzuty sumienia.

4. Nie udzielaj rad znajomym

Chociaż Twój punkt widzenia może być lepszy, to możliwe, że znajomy ma inne oczekiwania i inny plan na życie. Może lubi babrać się w bagnie i jest miłośnikiem autodestrukcji. Poza tym, coś może pójść nie tak i cała wina spadnie na Ciebie. Dobre rady i bycie rozjemcom w konfliktach jest słabo opłacalne.

5. Zmieniaj to, czego nie akceptujesz

Życie jest za krótkie na kompromisy. Nie akceptuj tego, co się Tobie nie podoba. Zmieniaj swoje otoczenie. Szukaj tego, co dla Ciebie właściwe. Zmień koszulkę, wystrój mieszkania, dom, pracę, kraj. Nie akceptuj – ZMIENIAJ

6. Odpowiedni partner

Jeśli masz z kimś wytrzymać teoretycznie do końca życia, swojego lub jej, albo chociaż do końca tygodnia, fajnie byłoby czuć oparcie w tej drugiej osobie. Warto znaleźć taką osobę, z którą będziesz mieć podobny temperament, podobny styl i przemyślenia. Różne priorytety nie przyniosą spokoju i ukojenia we wspólnym życiu. Odpowiedni partner będzie wynosić Twoje aspiracje wyżej niż sam byś dotarł, nieodpowiedni zepchnie Ciebie w dół. 

7. Nie romansuj, nie zdradzaj i nie szukaj przygód

Romanse i zdrady są świetne, przyjemne i mocno podbudowują ego, tylko kiedy zastanowisz się ile możesz stracić, a jak niewiele zyskujesz to bilans jest oczywisty – NIE WARTO. Zresztą te chwile euforii, krótkiej fascynacji podobnie jak w chwilowych znajomościach, szybko przemijają i zostawiają za sobą jeszcze większą pustkę. I jak być szczęśliwym, kiedy zostawiasz za sobą zgliszcza?

8. Nie szukaj prostej drogi

Nie ma czegoś takiego jak prosta droga. Chyba, że masz bogatych rodziców od których wszystko dostaniesz. Ale zwyczajny człowiek musi sporo przejść, żeby znaleźć się kilka stopni wyżej. Dlatego nie poddawaj się we wspinaczce i nie szukaj ułatwień. Skup się na celu i nie rozpraszaj na szukanie łatwych rozwiązań, bo ich nie ma.

9. Żyj zdrowo

Ciężko być szczesliwym, kiedy coś boli, coś dolega, łyka się garście tabletek i stoi w kolejkach do lekarza. Zadbaj o to wcześniej. Ruszaj się, dobrze odżywiaj, zadbaj o ciało, umysł i duszę.

10. Żyj z pasją

Nie szukaj jednej pasji na całe życie, tylko wszystko co robisz rób z pasją. Nie pozwól, żeby w życiu zaczęła pojawiać się rutyna i czerp z niego wielką łychą.

11. Niczego nie musisz

Chyba każdy często to słyszy. Musisz coś dla mnie zrobić, musisz mi pożyczyć, musisz iść, musisz zrobić, musisz być taki i taki. WALIĆ TO. Niczego nie musisz, co najwyżej możesz. Jeśli nie chcesz, to tego nie rób. Nikt nie może wpływać na Ciebie, bo nikt żyć za Ciebie też nie będzie. Twoje wybory, Twoje wspomnienia, Twoje życie. 

12. Doceniaj to, co masz.

Są tacy, co mają więcej, ale są też tacy, co mają o wiele mniej i zawsze powinieneś doceniać to, co już osiągnąłeś. Kosztowało Cię to wiele pracy więc doceń sam siebie, bo inni rzadko kiedy to zrobią.

13. Chwila dla siebie, medytacja

Czasami potrzebna jest chwila wyciszenia. Wystarczy 15 MINUT dziennie z zamkniętymi oczami, medytacja, joga, coś co pozwoli Ci przestać być tutaj, przestać na chwilę myśleć i analizować. 

14. Nie przestawaj marzyć i wyznaczać sobie celu

Nie kop sobie grobu za życia i do ostatniego dnia wyznaczaj sobie kolejne cele i spełniaj marzenia. W końcu czy życie nie polega na tym, żeby żyć? Każdy dzień może być wyzwaniem, małym, drobnym, ale wyzwaniem. Weź kup bilet PKP za 30 zł i jedź pozwiedzać jakieś miasto, ale wypal nad morze tak bez zastanawiania się, pakowania i szukania noclegu. 

15. Żyj w teraźniejszości. Żyj dzisiaj.

Nie myśl o przyszłości i przeszłości, żyj teraz i doznawaj każdej chwili pełnią zmysłów. Z dużym prawdopodobieństwem już nigdy się nie powtórzy. 

16. Olej krytykę

Zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie krytykował to, co robisz i to jaki jesteś. Czy to znaczy, że jest lepszy? Ze ma lepsze życie i jest szczęśliwszy od Ciebie? Na pewno nie. Większość słów krytyki ma swoje korzenie w zazdrości, a reszta w niezrozumieniu. Olej ich, to TY wiesz najlepiej kim jesteś, co powinieneś w sobie zmienić, a co jest TWOJĄ MOCNĄ STRONĄ. 

17. Bądź egoistą

Postaw siebie na pierwszym miejscu. Jest duże prawdopodobieństwo, że nikt inny tego nie zrobi.

18. Doceniaj, zachęcaj i chwal

Proste i pozytywne emocje, które możesz przekazywać innym, wpływają korzystnie także na Ciebie. Kiedy mówisz coś miłego drugiej osobie nie tylko jej sprawiasz przyjemność, ale ta pozytywna energia udziela się też Tobie. Uśmiechasz się i wiesz, ze Twoje słowa były dla kogoś ważne. Rozświetlasz swoje wnętrze. Zresztą krytykują mali, a tylko wielcy potrafią kogoś wyróżnić.

19. Akceptacja problemów i sytuacji

Problemy były, są i będą się pojawiać. Zamiast się martwić szukaj rozwiązania. Staraj się przyjmować to na zimno, mimo, że jest to trudne. Jeśli martwisz się na zapas – pamiętaj, że 80% problemów które sobie wyobrażamy nigdy się nie zdarza, dlatego oszczędzaj energię na te, które pojawią się fizycznie. 

20. Jedz to co chcesz, pij to co lubisz, żyj jak uważasz. Dla siebie nie dla innych. Baw się kiedy jest okazja, śmiej się głośno i bądź sobą.

 

Może jednak nie da się żyć szczęśliwie przez cały czas, może właśnie w tym jest cały urok, żeby cieszyć się tymi momentami w których nas dopada i rozjaśnia szarość dnia. Człowiek promienieje chwilą, zapamiętuje ją i będzie wspominał właśnie ten czas już zawsze. Będzie tą iskierką, która dawać będzie siłę i poczucie spełnienia. Reszta dni jest tylko po to, żeby doceniać te pojedyncze i w gruncie rzeczy najważniejsze.

http://go.pl.bbelements.com/please/code?j-23641.1.24.1.0.0._blank
Previous post

Wyniki konkursu Fit Expo 2015

Next post

8 Poznań Półmaraton w jasnych kolorach

10 komentarzy

 1. Malgorzata Wrzesińska
  9 kwietnia 2015 at 22:35 — Odpowiedz

  Bycie szczęśliwym to uczucie subiektywne , dla jednej osoby to : zdrowie dla innej szczęśliwa rodzina, dla jeszcze innej … liczba ukończonych maratonów a dla kogoś głodnego to możliwość przeżycia każdego dnia po zjedzeniu czegokolwiek.

  Moim zdaniem pieniądze szczęścia nie dają ale są potrzebne do codziennej egzystencji i tak ten świat wokół mamony się kręci …
  Życie w teraźniejszości, życie pasją – tutaj się podpisuję – nikt nie będzie żył za nas; nikt za nas tego nie zrobi …

  Docenienie tego co mamy ? Najczęściej doceniamy że coś „mieliśmy” gdy to utracimy … „mieliśmy” gdyż nasze mamy często na włosku już wtedy wisi …

  Akceptacja problemów i sytuacji – tutaj w zależności – od tego czy problem jest rozwiązywalny – staram się go rozwiązywać sama bądź z pomocą innych, jeśli zaś na dana sytuację nie mam wpływu – akceptuje np. moja ostatnia choroba przed zawodami.Pisałam o tym w poście :

  http://biegowaja125.blogspot.com/2015/04/antybiotyki-bieganie.html

  Co do bycia egoistą – bardziej skłoniłabym się do określenia : miłości własnej. Czyli stawiania siebie na miejscu pierwszym owszem ale i nie zapominaniu o innych istotach ludzkich także 🙂

  Co do udzielania dobrych rad – masz rację – ludzie nie lubią ich wysłuchiwać jeśli wcześniej o nie nie poproszą albo ich nie poszukują.

  Bardzo fajny post – lubię takie czytać i od czasu do czasu sobie przypominać gdzie są moje priorytety i dokąd zmierzam 🙂

  Pozdrawiam Piotrze serdecznie 🙂
  Malgorzata Wrzesińska ostatnio opublikował…Biegacz ze stali – biegacz z popiołu – biegacz swój silnik rozgrzewa i chłodzi ….My Profile

 2. Fitnesowiec
  9 kwietnia 2015 at 23:47 — Odpowiedz

  Jedynie w 8 mam uwagę. Jeżeli będziesz sobie wyobrażał, że aby dojść do sukcesu musi ci iść ciężko, to napewno tak będzie szło. Jeżeli będziesz sobie wyobrażał, że idzie ci lekko, to tak powinno iść.
  Fitnesowiec ostatnio opublikował…Co Jeść Po TreninguMy Profile

 3. Katrina
  10 kwietnia 2015 at 13:04 — Odpowiedz

  „Zmieniaj to czego nie akceptujesz” – właśnie ten punkt jest ostatnio u mnie jednym z pierwszych do realizacji 🙂
  Katrina ostatnio opublikował…Dietetyczne muffinki (lub ciasteczka)My Profile

 4. JJ
  10 kwietnia 2015 at 14:55 — Odpowiedz

  Bardzo fajne rady 🙂 jestem obecnie na etapie coachingu mojej osobowości i uwielbiam takie motywacyjne wpisy !
  JJ ostatnio opublikował…Podsumowanie Marzec- 10 h 44 min + expresowe odchudzanieMy Profile

 5. Zdeterminowana Ana
  11 kwietnia 2015 at 10:47 — Odpowiedz

  Szczęście.. Dla każdego oznacza to coś innego. 😉 Faktem jest, że trzeba akceptować siebie takiego, jakim się jest i nie dążyć do zmian za wszelką cenę, po trupach do celu. 🙂
  Zdeterminowana Ana ostatnio opublikował…Wyzwanie owsiankoweMy Profile

 6. Agnieszka SportyGirl
  12 kwietnia 2015 at 10:01 — Odpowiedz

  Ja od jakiegoś czasu upatruję szczęście jako życie w zgodzie z samym sobą i uczę się tego. Większość (o ile nie wszystkie) są zgodne z tym co piszesz. Odkrywanie siebie i polubienie chwilami jest ciężkie, i wymaga pracy, ale warto. Bo wtedy

  • Agnieszka SportyGirl
   12 kwietnia 2015 at 10:06 — Odpowiedz

   Kończąc myśl:
   Nie akceptując siebie nigdy nie będziemy w pełni szczęśliwi
   Agnieszka SportyGirl ostatnio opublikował…Eksperymentalna salsa z mangoMy Profile

   • GRUPATENSE
    14 kwietnia 2015 at 12:22 — Odpowiedz

    AKCEPTACJA – z łaciny acceptatio: dosł. przyjmowanie – oznacza wyrażenie zgody, aprobatę, potwierdzenie dla czegoś lub kogoś.
    Według mądrości Wschodu dopiero akceptacja siebie, w tym własnego ciała pozwala na rozwój duchowy.
    Nie obwiniajmy się za niezrealizowane marzenia, za błędy przeszłości. Pogodzenie się z tym stanem nie oznacza rezygnacji z marzeń. To jest krok w kierunku pozytywnych zmian, zmian, które zaowocują w naszą samoakceptację.

 7. Jozkoo
  17 kwietnia 2015 at 00:07 — Odpowiedz

  Czy istnieje definicja szczęścia? Przecież dla każdego oznacza ono co innego. Jeśli rano wstanę i spojrzę w lustro z czystym sumieniem to jest ok 🙂 Świetny tekst i warto nad nim się chociaż chwilę zastanowić 🙂

 8. 26 maja 2018 at 19:24 — Odpowiedz

  Ja żeby być szczęśliwym potrzebuję:
  1. Prawdziwych ludzi wokół siebie
  2. Stabilności finansowej
  3. Satysfakcji zawodowej
  natalia wawrzyniak ostatnio opublikował…Skuteczne tabletki na porost włosów | Ranking najlepszych preparatówMy Profile

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *